Francouzská imunita vůči progresivismu
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
STAVEBNÍ ŘÍZENÍ
Problematické stavební řízení nemusí přinést problémy jen v krátkodobém horizontu. Opakovaně se objevují varování před závažnými právními dopady. Upozornili na ...
Posedlost diskriminací, útlakem menšin, obsedantní zdůrazňování útlaku kvůli rase a pohlaví prostupuje podstatnou částí anglosaských elit od univerzit po média. Infekce začala v Americe a přes Británii se rychle šíří do dalších zemí Západu a velmi výrazně vyplňuje veřejný prostor. Vytváří dojem, že dnes snad nejsou vážnější problémy než právě tyto. Od akademických a mediálních elit už se pod tlakem nakazil byznys a dlouhý pochod společností rychle postupuje. Byť nikde nezasahuje většinu společnosti, zasahuje ty, kdo rozhodují a udávají tón. Kdo si dovolí kritizovat aktivistické kampaně à la Me Too či Black Lives Matter nebo různé akce komunit LGBT, případně se k nim jen nehlásit, je hned označován za sexistu, rasistu, homofoba, xenofoba.
Pak jsou země, které jsou těmto kulturním válkám velmi slušně imunní. Jednou z těch s nejvyšší hladinou protilátek je Francie. Nikdy se tady nekonalo, na rozdíl od Ameriky a Británie, žádné bourání soch. Prezident Emmanuel Macron, mnohými mimo území Francie označovaný za progresivního politika, přímo řekl: „U nás ve Francii sochy bořit nebudeme.“ Když se americké herečky v rámci kampaně Me Too předháněly, kdo komu kdy sahal na kolena, jejich francouzské kolegyně se tomu se slavnou Catherine Deneuve vysmály.
Francouze tato témata pobuřují. Připadají jim absurdní. To velmi dobře ví Emmanuel Macron, který navzdory představám některých příslušníků levice za francouzskými hranicemi opravdu žádný progresivista není. Sem tam si na něj zahraje pro zahraniční publikum v Bruselu nebo někde na konferenci. Moc dobře ale ví, že Francouzi smýšlejí jinak. A on bude příští rok usilovat o znovuzvolení. Podle toho mluví. V obsáhlém rozhovoru pro magazín ELLE, který patří druhému nejbohatšímu Čechovi Danielu Křetínskému, se vymezil velmi výrazně. Obsáhle se rozpovídal o tom, že nesouhlasí s konceptem intersekcionality, tedy s tím, jak se dávají dohromady různé formy diskriminace a jak na sebe působí. „Jsem na straně univerzalistů. Neuznávám boj, ve kterém se každý odkazuje na svou identitu a odlišnost,“ říká Macron v úvodu rozhovoru. Podle prezidenta dochází ve společnosti k rasizaci, tedy k tomu, že všechna témata mají rasový kontext. Podle něj mají stejné problémy, například s hledáním práce, černoši i běloši. „Sociální problémy nejsou strukturovány pouze pohlavím nebo barvou pleti, ale také sociální nerovností,“ řekl Macron. Prezidentovi se takový přístup k vnímání světa a sociálních problémů nelíbí. „Od tohoto přístupu jsme se v minulosti už oprostili, a když teď začínáme rozdělovat lidi podle jejich rasy, dáváme je tím do domácího vězení.“
Stejně tvrdě se Macron vymezuje proti multikulturalismu. Pro Francouze je to ale zjevně málo. Když proti němu nedávno vystoupili generálové, kritizovali ho, že málo brání islamizaci Francie, a varovali před tím, že by moc mohla převzít armáda, podporovala je podle průzkumů výrazná většina Francouzů. A to je Macron vůči přistěhovalectví do Francie velmi tvrdý.
Kritika a konkurence do voleb nepřichází zleva, nýbrž zprava. Levicoví kandidáti mají podle průzkumů šanci sebrat nejvýše 20 procent hlasů. Vpravo bude muset Macron bojovat se silnou konkurencí Marine Le Penové i republikánů. Dá se čekat, že podobných názorů, jaké Macron prezentoval v ELLE, bude přibývat.
Francouzská společnost je vůči progresivismu imunní a chce, aby prezident republiky byl dost pevný v tom, jak mu bude čelit.
PO OKRUHU PADESÁTKOU
DOSTAVBA DUKOVAN