Zeptejte se mých právníků. Babiš se chce zbavit Murína, ale s důvody má problém
Kauza GIBS
Zbavit se šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) není jen tak. Premiér Andrej Babiš to tuší. Oznámil sice, ale že Michala Murína zprostí funkce, ale o konkrétních důvodech raději moc nemluví. Novináře odkazuje na své právníky, protože „není expert na služební zákon.“ Krok premiéra v demisi kritizuje především pravicová opozice. Ta hlavně připomíná, že Andrej Babiš je sám trestně stíhán a má zájem ovládnout GIBS.
„Pan Murín se zpronevěřil všemu, své instituci, kterou řídí, zákonu, služební kázni a služebnímu slibu,“ řekl Babiš. Je podle Babiše ohrožením demokracie. „Místo aby pomáhal rozkrývat trestnou činnost policistů, tak ji zakrýval,“ řekl premiér v demisi. Opět zpochybnil také hospodaření inspekce a jeho efektivitu.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Konkrétní důvody, proč se rozhodl Murína zbavit, ale premiér v demisi odmítá uvést. Odvolává se na své právníky a na materiál, ze kterého na výboru četl. Zproštění funkce i odvolání je ale v zákoně podmíněno konkrétními podmínkami, které musí být naplněny. Na dotazy novinářů, o co se v tomto případě jedná, Babiš ve čtvrtek večer odmítl odpovědět. „Na to mám právníky, když mi to řeknou, tak vám to řeknu. Nejsem expert na služební zákon,“ kličkoval Babiš na dotaz Hospodářských novin.
Tlak na šéfa GIBS začal Babiš vytvářet během února, kdy za ním Murín několikrát přišel na Úřad vlády. Na konci února poté Murín zveřejnil na webu prohlášení, že ho Babiš vyzval k rezignaci „bez skandálu“. Udělat to měl sám ke konci února, jenže Murín Babišovi nevyhověl. Premiér v demisi poté informoval, že na GIBS poslal kontrolu z ministerstva financí.
Sám Murín zatím nechce dění komentovat, deníku Echo24 to řekl mluvčí GIBS Ivo Mitáček.
Opozice se zlobí
Opoziční politici zdůrazňují, že odvolat šéfa GIBS může Babiš pouze pro zákonné důvody. „Ředitele GIBS lze odvolat jen na základě zákonných podmínek. Nehodnotím práci pana ředitele, je však třeba hájit zákonnost,“ zdůraznil předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.
Babišovo oznámení o Murínově zproštění výkonu funkce komentoval i poslanec ODS Stanislav Blaha. „Andrej Babiš oznámil, že zprostí výkonu funkce šéfa GIBS Michala Murína. Nejspíše si zase spletl pojem s průjmem, protože „zproštění“ je možné pouze na základě usnesení o zahájení trestního stíhání nebo z důvodu vazby,“ uvedl Blaha na Twitteru. Ještě důraznější byl předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. „Trestně stíhaný premiér v demisi chce zastrašit a ovládnout nezávislé bezpečnostní složky státu. Tomu se musí sněmovna postavit!,“ komentoval Kalousek.
„Jestli chce premiér bez důvěry v demisi Babiš zprostit šéfa GIBS služby, pak by to měl předem jasně zdůvodnit a přednést to na schůzi sněmovny,“ okomentoval na Twitteru čtvrteční dění místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka. „Nemůže na něj napřed vytvořit nátlak, pak účelově poslat kontrolu z MF, jejíž výsledky neznáme a chtít ho takto účelově odstranit,“ dodal Jurečka.
Poslancům z bezpečnostního výboru Babiš pouze oznámil, že v Murína ztratil důvěru zejména s ohledem na dokumenty státních zástupců. Babiš citoval z dokumentů státních zástupců, které podle jeho slov vyznívaly vůči Murínovi kriticky. V jednom z nich se podle premiéra mimo jiné píše, že Murín účelově lhal žalobcům v kauze, v níž byl prověřován vysoce postavený policista.
‚Babiš znevažuje celou instituci GIBS‘
Podle usnesení, které výbor hlasy poslanců za ANO a SPD ve čtvrtek prohlasoval, se výbor seznámil se situací uvnitř GIBS a v usnesení vzal na vědomí vystoupení Babiše, jeho předchůdce Sobotky, ředitele inspekce Michala Murína a státních státních zástupců Pavla Zemana, Ivo Ištvana a Lenky Bradáčové. Někteří poslanci se obávají, zda přijaté usnesení nepomůže Babišovi k tomu, aby se Murína zbavil. Navíc kritizují, že Murín neměl šanci na Babišova slova reagovat.
Podle místopředsedy výboru Pavla Žáčka (ODS) učinil Babiš za asistence svých poslanců výbor prostorem k dehonestaci celé GIBS. „Režii převzal premiér, přestože jednání mělo být primárně o něm a jeho postupu vůči řediteli GIBS,“ řekl novinářům. Babiš dostal podle Žáčka na veřejnost informace, které k ní dostat chtěl. Státní zástupce, kteří činnost GIBS kritizují, Babiš zneužil k útoku na inspekci, soudí Žáček.
„Trestně stíhaný premiér v demisi a bez důvěry by měl velmi zvažovat své kompetence vůči různým institucím. Zejména z bezpečnostního sektoru, jsou citlivé a důležité. Babiš znevažuje celou instituci GIBS. Jeho poslanci a jeho hlasovací koalice si na výboru prohlasovala, co chtěla,“ uvedl pro deník Echo24 poslanec Pavel Žáček (ODS).
Uzurpace jednání výboru
Jednání bezpečnostního výboru včera provázely spory kvůli průběhu jednání a způsobu, jímž na výboru Babiš vystoupil. Dva poslanci z ODS a jeden ze STAN dokonce jednání na protest opustili. Psali jsme o tom zde.
„My coby výbor jsme suverén, my máme určovat agendu, dávat a odebírat slovo a určovat, co kdo může říct. A tak to nebylo. Pan premiér Babiš nám vnutil svůj pořádek, svůj pohled. Dopadlo to tak, že tam četl věci, o kterých jsme nebyli přesvědčení, že je číst může,“ řekl deníku Echo24 Žáček (ODS), jeden ze tří, již z jednání odešli.
Předseda výboru Radek Koten podle pravicových poslanců ztratil kontrolu nad jednáním. „Pan Koten přípravě jednání věnoval dost času, ale ten výsledek tomu vůbec neodpovídal,“ dodal Žáček.