Více než polovina Němců má k azylantům negativní postoj, tvrdí průzkum
Žadatelé o azyl
Ačkoli počet žadatelů o azyl v Německu v posledních letech klesá, negativní postoj k nim v německé společnosti sílí. Výhrady k uchazečům o azyl vyjádřila v průzkumu, který ve čtvrtek zveřejnila Nadace Friedricha Eberta, více než polovina Němců. Naopak odpor k homosexuálům či bezdomovcům ve společnosti podle průzkumu, jenž se provádí zhruba každé dva roky, setrvale klesá.
V roce 2014 mělo negativní názor na žadatele o azyl zhruba 44 procent lidí a během takzvané migrační krize jejich podíl vzrostl na 49,5 v průzkumu z roku 2016. Letos v únoru ale autoři studie zjistili, že navzdory klesajícímu počtu žadatelů o azyl v Německu má na tyto osoby negativní názor 54,1 procenta dotázaných. To je nejvíce od roku 2011, kdy se začala studie na žadatele o azyl dotazovat.
Autoři průzkumu zadaného Nadací Friedrich Eberta, která má blízko k německé sociální demokracii (SPD), ale upozorňují, že by bylo chybné rostoucí výhrady vůči žadatelům o azyl interpretovat jako jev související s všeobecně slábnoucí tolerancí ve společnosti.
Od roku 2014 totiž setrvale klesá negativní postoj k bezdomovcům i homosexuálům, dalším dvěma skupinám společnosti, na které se průzkum dotazuje. Zatímco v roce 2014 vyjádřilo výhrady k lidem bez domova 16 procent dotázaných, letos to bylo 11 procent. Homosexuálové před pěti lety vadili každému desátému dotázanému Němci, podle letošní studie jen osmi procentům.