Týdeník Echo: Mladí Češi se vidí napravo, bitcoiny a shitcoiny, západní masové šílenství
TÝDENÍK ECHO
Nové číslo Týdeníku Echo má jako titulní téma politickou orientaci Čechů podle aktuálního průzkumu. Analýzu předkládá Lenka Zlámalová. K čemu jsou dobré kryptoměny? V čem jsou rizikové? Je prozíravé do nich investovat? Tyto a další otázky klade svým hostům Ondřej Šmigol v Salonu Týdeníku Echo.
Před časem jsme publikovali původní interview s významným anglickým intelektuálem Douglasem Murrayem, tentokrát přinášíme ukázku z jeho knihy The Madness of Crowds: Gender, Race and Identity, jejíž český překlad Šílenství davů – gender, rasa a identita v těchto dnech vychází. O 400. výročí staroměstské exekuce píše Jiří Peňás, rozhovor s pirátkým politikem Mikulášem Ferjenčíkem připravil Daniel Kaiser. O vzedmuté vlně násilí v USA a jejích příčinách uvažuje Martin Weiss. Na svém místě jsou všechny pravidelné rubriky, k nimž se už podruhé řadí nová: úvahy zahradníka Ondřeje Fouse nejen o květinách kolem nás.
„Pojmy pravicové a levicové se rozostřily. Každý si do nich projektuje něco jiného. Velmi zjednodušeně, s velkou mírou nepřesnosti, se ale stále dají vymezit dvě pravolevé osy. První se dá zjednodušeně pojmenovat rovnostářství, životní úroveň, přerozdělování. Napravo je víc zásluh, osobní zodpovědnosti a rizika. Méně jistot a zásahů státu. Nalevo víc rovnostářství. Přerozdělování od bohatších k chudším. Víc dávek, dotací, grantů a všech možných státních transferů a regulací, směřujících k většímu rovnostářství, záchranné státní síti vyrovnávající rozdíly nikoli v šancích, ale ve výsledcích. A také protekcionismus. Druhá osa je kulturně-civilizační. Napravo je tradice, přirozenost. Lpění na osvědčených civilizačních hodnotách, jako je manželství muže a ženy, rodina, národní stát a suverenita. Nalevo je překračování tradičních hodnot a snaha osvobodit se z jejich sevření. Jak v bioetických otázkách sexuální orientace a identity, tak v sociálním inženýrství typu povinných kvót na ženy v byznysu nebo politice,“ uvažuje Lenka Zlámalová.
„Ve chvíli, kdy by lidé přestali věřit, že bude bitcoin někdy plnit některou z funkcí peněz, tak jeho hodnota klesne prakticky na nulu,“ říká v debatě o kryptoměnách Marek Hudík z VŠE. A pokračuje: „Problém s bitcoinem a s kryptoměnami obecně však je, že je těžké vybudovat důvěru v to, že bude akceptován ostatními. Je to podobné, jako kdybyste vymyslel nový jazyk, o kterém chcete přesvědčit ostatní, aby ho začali používat. To je nesmírně obtížné. Nové měny čelí podobnému problému, protože také musí překonat tuto překážku – síťovou externalitu, jak tomu říkáme v ekonomii. Bitcoinu se do jisté míry tuto překážku podařilo překonat, proto se mu podařilo přežít. Je ale nepravděpodobné, že získá dominantní pozici.“
„Jak zmateně se potácíme na neprobádaném území!“ říká Douglas Murray. „Ujal se názor, že mezi námi žije značný počet lidí, kteří se nacházejí v nesprávném těle, a je nutné dosavadní jistoty podporované vědou a jazykem od základů přestavět. Ačkoli se nová práva týkají nejmenšího myslitelného počtu, vypukla o ně divoká bitka. Proslulou spisovatelku J. K. Rowlingovou pronásledují lidé, kteří byli donedávna muži. Rodičům, kteří ještě včera sdíleli všeobecné mínění, se předhazuje, že nejsou na výši vychovávat své děti. A už nejen v Británii si občané, kteří otevřeně vyjádří názor, že se z muže nemůže stát žena a naopak, koledují o návštěvu policie. Nespokojenci s pouhou rovností před zákonem prorazili ochrannou hradbu zdravého rozumu a vyžadují něco ‚lepšího‘. Dodnes jsme se ovšem nedozvěděli, jak má ona náprava dosáhnout svého cíle, kdy má skončit a kdo o tom rozhodne.“
Nové číslo Týdeníku Echo můžete číst již nyní elektronicky. Od čtvrtka je pak k dostání i v prodejnách tisku.