Nic jiného nám nezbývá, obhajuje zavřené hranice s Českem saský premiér. Eurokomisařka protestuje
POSTOJ NĚMECKA
Obnovení kontrol na hranicích s Českou republikou bylo nevyhnutelné. Prohlásil to saský premiér Michael Kretschmer, který vyjádřil velké obavy z dění v Česku poté, co parlament neprodloužil nouzový stav. Německo od půlnoci považuje Českou republiku za oblast s výskytem nebezpečných mutací koronaviru, výrazně proto omezilo již tak komplikované možnosti cestování mezi oběma zeměmi. Německý ministr vnitra Horst Seehofer v rozhovoru s nedělníkem Bild am Sonntag řekl, že kvůli kontrolám se mohou tvořit na hranicích fronty, policisté chtějí prověřovat každého. Eurokomisařka pro zdravotnictví Stella Kyriakidisová Německo za zavření hranic s Českem kritizuje.
„Nic jiného nám nezbývá,“ řekl Kretschmer na okraj sobotní piety k připomínce bombardování Drážďan za druhé světové války.
Sasko se dosud podle zemského premiéra snažilo o to, aby se k českým příhraničním oblastem přistupovalo stejným způsobem jako k těm německým. Uvedl, že pokud by některý německý region hlásil 1100 nových případů na 100.000 obyvatel za sedmidenní období, jako se děje v okresu Cheb, následovalo by jasné omezení pohybu a další uzavírky obchodů. „Pokud je to na české straně jinak, pak se také my musíme jinak chránit,“ řekl.
„Až do nynějška jsme v posledních týdnech měli společné pochopení. Zdá se ale, že v České republice je to nyní jinak,“ řekl Kretschmer. Zdůraznil, že není možné, aby na jedné straně hranice byly uzavřené školy a obchody a aby byl zásadně omezen život veřejnosti, zatímco na druhé straně začíná „večírek“. Reagoval tak na to, že parlament v Česku neprodloužil nouzový stav, který tak dnes skončí. „Čelíme extrémní hrozbě,“ dodal.
V rozhovoru s listem Bild am Sonntag varoval, že Němci si ani přes nynější úspěšný boj s pandemií nebudou moci o Velikonocích dopřát cestu na dovolenou. „Zastávám názor, že je třeba říkat pravdu. Velikonoční dovolená letos v Německu bohužel nebude,“ řekl. Turismus již v dubnu by podle něj zapůsobil jako jed. „Zničili bychom vše, čeho jsme od poloviny prosince dosáhli,“ uvedl. Rozvolňování proto musí být opatrné a velmi pozvolné.
To, že Německo si chce chránit stále se lepšící epidemickou situaci v zemi, dokládá i obnovení hraničních kontrol s Českem.
Kontroly, které Německo formálně obnovilo od půlnoci z noci na neděli, mohou podle spolkového ministra vnitra Seehofera vést ke kolonám, protože policie chce postupovat přísně. „Pokud někdo nebude patřit k těm několika málo výjimkám, vstoupit (do Německa) moci nebude,“ řekl. „Kontroly také místy povedou k delším čekacím dobám. Spolková policie nebude dopravu pouštět jen mávnutím ruky,“ vysvětlil. Kontrolovat tak chtějí policisté každého.
Problémy na saské a ani bavorské části hranice s Českem zatím hlášeny nejsou. „Situace je nyní velmi klidná,“ uvádí pohraniční policie v bavorském Pasově. „V pracovní den, kdy se pokusí přijet pendleři, to bude zcela jistě vypadat jinak,“ dodala.
Nesmíme se vracet do situace z loňského března, tvrdí eurokomisařka
Evropská komisařka Kyriakidisová rozhodnutí Německa nevnímá jako dobré řešení. V rozhovoru s listem Augsburger Allgemeine uvedla, že návrat k Evropě zavřených hranic jako loni v březnu podle ní není správným krokem. V rozhovoru eurokomisařka bránila také očkovací strategii EU.
„Strach z mutací koronaviru je pochopitelný. Ale přesto je pravdou, že se virus nedá zastavit zavřenými hranicemi,“ řekl eurokomisařka v rozhovoru, který list Augsburger Allgemeine zveřejní ve svém pondělním vydání. „Proti mutacím pomáhá důsledné očkování a dodržování hygienických pravidel. Považuji za chybné, že se opět vracíme k Evropě zavřených hranic jako v březnu 2020,“ dodala.
Do Německa nyní mohou z Česka s negativním testem přicestovat jen němečtí občané a lidé, kteří v zemi žijí. Po příjezdu musí do karantény. Výjimku z karantény mají pendleři v kritické infrastruktuře, především zdravotníci, a nákladní dopravci, kteří rovněž musí mít test. Rozbor potřebují i lidé, kteří chtějí Německem projet, v takovém případě ale musí tranzit podložit humanitárními důvody.
Na hraničním přechodu ve Strážném na Prachaticku nepouští do policie do země žádná auta. Na přechodu se kolony netvoří, řekla krajská policejní mluvčí Štěpánka Schwarzová. Velký provoz byl na přechodu podle pendlerů v sobotu, kdy tam čekala řada lidí, i hodiny.
Situace na hranicích byla složitá již v sobotu, kdy tam čekala řada lidí, i hodiny. Uvedla to Ludmila Pfeferová, která dojíždí za prací do Německa z Volar na Prachaticku a odjela již v sobotu.
„Je to od půlnoci uzavřené, už se sem nedostane nikdo. Museli jsme si udělat test. Já jsem jela navečer (v sobotu). Bylo tam narváno, hromada lidí, čekaly se hodiny, všichni panikařili, jestli nás pustí, nebo nepustí, stáli tam (němečtí policisté) se samopaly, měla jsem z toho hrozně špatný pocit,“ řekla Pfeferová.