Máme povolení těžit v Česku lithium, oznámili Australané. Akcie firmy vzrostly o 18 %

Těžba lithia

Máme povolení těžit v Česku lithium, oznámili Australané. Akcie firmy vzrostly o 18 %NOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Australská společnost European Metals Holdings (EMH) pokročila v rozvoji svého projektu těžby lithia a cínu u Cínovce. Podle svého pondělního sdělení totiž získala povolení od úřadů v České republice zahájit 13 průzkumných vrtů, které jsou důležitým krokem v rámci studie proveditelnosti projektu. Akcie firmy na burze v Austrálii reagovaly na zprávu silným růstem, během dne stouply o téměř 18 procent, což byl nejvýraznější nárůst od začátku června, informovala agentura Reuters.

Mluvčí Českého báňského úřadu Bohuslav Machek v pondělí ČTK řekl, že firma úřadu zahájení průzkumných vrtů zatím neoznámila. "Jakýkoli vrt hlubší než 30 metrů má organizace za povinnost osm dní před zahájením vrtání oznámit obvodnímu báňskému úřadu. To je legislativa," uvedl Machek.

Dominika Pospíšilová z tiskového oddělení ministerstva životního prostředí uvedla, že resort už dříve stanovil společnosti Geomet tři průzkumná území - Cínovec I, III a IV, jimiž bylo vymezeno území, kde může tato firma provádět průzkumné geologické práce. Geomet je dceřinou společností EMH.

"Projekt geologických prací a jeho změny obsahující strojní vrtné práce hlubší než 30 metrů nebo strojní vrtné práce v celkové délce přes 100 metrů musí organizace zaslat k posouzení příslušnému krajskému úřadu a ten se k nim do 30 dnů vyjádří," řekla ČTK Pospíšilová. Na Cínovci se podle ní provádějí vrty řádově stovky metrů hluboké.

Cínovec spadá pod samosprávné území města Dubí. Jeho starosta Petr Pípal (Severočeši.cz) na dotaz ČTK řekl, že pouze ví o tom, že plánované vrty byly povoleny. Vrty se měly dělat už na jaře, ale nakonec se tak nestalo, dodal. V současné době se v Dubí v souvislosti s vrty a těžbou podle starosty nic podstatného neděje. Nedochází ani k žádným protestům ze strany veřejnosti. Bližší informace nemá k dispozici.

EHM v pátek oznámila, že za rok do konce června prohloubila ztrátu před zdaněním na 4,7 milionu australských dolarů (75,3 milionu Kč) z 4,1 milionu v předchozím roce. Navzdory dnešnímu růstu akcie firmy od počátku letošního roku klesly o více než 48 procent.

Firma sdělila, že dostala povolení k zahájení komplexního průzkumného takzvaného diamantového vrtání u 13 vrtů. Diamantové vrtání se používá v případě, že těžařské firmy chtějí prozkoumat obsah ložisek ve velmi tvrdých horninách.

Lithium je považováno za kov budoucnosti, využívá se mimo jiné při výrobě baterií. V České republice jsou podle odhadů asi tři procenta světových zdrojů lithia - naprostá většina na Cínovci a malé množství v ložisku ve Slavkovském lese. Ložisko u Cínovce je největší v Evropě. Australský investor by mohl začít s hlubinnou těžbou v Krušných horách v roce 2022. Za 21 let chce dobýt 37 milionů tun rudy.

Lithium jako hlavní předvolební téma

Možná těžba lithia v ČR se stala jedním z rozhodujících témat před loňskými volbami do Poslanecké sněmovny. Důvodem bylo memorandum o porozumění, které s EMH podepsal tehdejší ministr průmyslu Jiří Havlíček (ČSSD) a které se stalo terčem kritiky zejména od hnutí ANO. 

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) memorandum několikrát označil za krádež spáchanou ČSSD. Po volbách EMH uvedl, že jeho zájem o těžbu u Cínovce trvá a chce o projektu jednat s novou vládou. Ministr průmyslu a obchodu v první Babišově vládě Tomáš Hüner (za ANO) už dříve uvedl, že ministerstvo zrušení memoranda zatím neplánuje. Generální ředitel Geometu Richard Pavlík loni v dubnu ČTK řekl, že by EMH uvítal, pokud by do holdingu vstoupil strategický český partner, ať už soukromý, polostátní, nebo dokonce stát jako takový. Podle Hünera je vstup státu do holdingu jedním z možných řešení. „Variant pro diskusi s partnerem je ale celá řada,“ dodal.

Ve svém programovém prohlášení Babišova první vláda uváděla, že prošetří okolnosti, způsob a předmět uzavřeného memoranda a prověří možnosti těžby a zpracování lithia ve státním podniku Diamo. Maximální efekt z těžby všech nerostných surovin má podle nové vlády zůstat v rukou státu.

Babiš před volbami několikrát upozornil na možnou provázanost EMH s Britskými Panenskými ostrovy. EMH na začátku ledna oznámila, že poskytla českým úřadům právní analýzu dokládající, že je australským podnikatelským subjektem. Podíl australských akcionářů na kapitálu společnosti podle ní činí více než 82 procent. Generální ředitel EMH Keith Coughlan v říjnu řekl, že EMH je společností se sídlem v australském Perthu. Jedním z největších českých akcionářů je investiční skupina Arca Capital, kterou spoluvlastní slovenský podnikatel Pavol Krúpa.

Velké téma z lithia udělali také komunisté. „Stát si občané v devadesátých letech nechali rozprodat a rozkrást. České republice zůstalo, velmi slušně řečeno, pouze obnažené pozadí… Tak to je! Druhou šanci většinou nikdo nedostane, my ano. Sedíme na obrovském nerostném bohatství. Mluvím o zásobách lithia, které představuje zásadní surovinu pro budoucnost. Hodnota zásob na našem území dosahuje podle aktuálních odhadů tří bilionů korun. Cena lithia navíc neustále roste. Jen oproti loňskému roku stoupla zhruba o dvacet procent. Na cenu tlačí rostoucí poptávka, hlavně kvůli zvyšující se produkci lithiových baterií do elektromobilů atd. Na naše lithium už si brousí zuby například miliardář Karel Janeček, bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová, podnikatel Elon Musk a již zmiňovaná australská společnost. Česká republika dodá levnou pracovní sílu, oni shrábnou zisk! To rozhodně dopustit nemůžeme," hlásal před volbami do Poslanecké sněmovny na webu KSČM předseda Vojtěch Filip.

Lithium je považováno za kov budoucnosti, využívá se mimo jiné při výrobě baterií. V Česku jsou podle odhadů asi tři procenta světových zdrojů lithia – naprostá většina na Cínovci a malé množství v ložisku ve Slavkovském lese. Australský investor by mohl začít s hlubinnou těžbou v Krušných horách v roce 2022. Za 21 let plánuje dobýt 37 milionů tun rudy.

Povrchově chce těžit lithium u Cínovce také společnost Cínovecká deponie, kterou ovládá investiční skupina RSJ kolem miliardáře Karla Janečka. Firma má už všechna povolení k těžbě.

Čtěte také: Hüner se pomátl. Chce-li dodatek k lithiu, nemá cenu s ANO dál jednat, říká Filip

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články