Huť ArcelorMittal Ostrava koupí britská společnost Liberty House
PRODEJ OSTRAVSKÉ HUTĚ
Hutní podnik ArcelorMittal Ostrava (AMO) koupí britská společnost Liberty House. Skupina ArcelorMittal jí prodá i své ocelářské podniky ArcelorMittal Galati v Rumunsku, ArcelorMittal Skopje v Makedonii a ArcelorMittal Piombino v Itálii. Oznámily to mluvčí AMO Barborta Černá Dvořáková a za Liberty Martina Houšková. Hodnotu transakce neuvedly.
Uvedené podniky jsou součástí kompenzace. ArcelorMittal je musí prodat kvůli zachování hospodářské soutěže, protože kupuje největší evropskou ocelárnu, italskou huť Ilva. „Podmínkou pro uzavření této transakce je dokončení akvizice huti Ilva, schválení kupce Evropskou komisí a projednání s místními odborovými organizacemi a Evropskou odborovou radou ArcelorMittal,“ uvedla mluvčí AMO.
Prodávané podniky mají dohromady více než 12 500 zaměstnanců. „Touto operací se společnost Liberty stane jedním z hlavních hráčů ocelářského průmyslu na evropském kontinentu a upevní svou globální pozici v tomto odvětví,“ uvedla Houšková.
Předseda odborové organizace ocelárny AMO a člen dozorčí rady podniku Roman Bečica řekl, že hned požádali vedení firmy o urychlený kontakt s někým ze společnosti Liberty, aby si mohli vyjasnit spoustu věcí.
„Pro nás je důležité, jaká bude zaměstnanost, jaký ten partner má s námi výhled, to znamená investice, zdali zůstanou zachovány výroby minimálně v tom objemu jako dneska, jak se bude stavět k zaměstnancům, to znamená kolektivní smlouva a benefity z ní vyplývající, jak je schopný být konkurenceschopný v Evropě,“ řekl Bečica. Ostravští odboráři chtějí oslovit i odbory firmy Liberty, aby si mohli věci ověřit i z druhé strany.
Černá uvedla, že jednání se zájemci o prodeji dalších továren, které jsou součástí kompenzací, dále pokračují. Jde o firmu ArcelorMittal Dudelange v Lucembursku a několik dokončujících linek v belgickém Lutychu.
Výkonný předseda skupiny GFG Alliance, do níž Liberty patří, Sanjeev Gupta uvedl, že dohoda o koupi továren ArcelorMittal je největším milníkem v historii skupiny. Akvizice podle něj v krátké době téměř zdvojnásobí počet zaměstnanců skupiny a globální výrobní kapacitu.
„Tím získáme silné postavení v samotném srdci klíčových výrobních regionů Evropy. Máme v úmyslu spolupracovat s místními partnery, abychom posílili naše postavení v tuzemských dodavatelských řetězcích těchto rychle rostoucích národních ekonomik a abychom se stali zásadní součástí vzkvétajícího evropského průmyslového sektoru,“ uvedl Gupta.
Celková výrobní kapacita společnosti Liberty podle Houškové díky transakci vzroste na více než 15 milionů tun oceli ročně. „Zařazení těchto ocelářských center do portfolia společnosti Liberty více než zdvojnásobí celkovou výrobní kapacitu kovozpracujících podniků spadajících do jejího portfolia, která již nyní zaujímá silné postavení ve Velké Británii a Austrálii,“ uvedla Houšková.
ArcelorMittal Ostrava vyrábí ocel pro stavebnictví a strojírenství, je největším výrobcem silničních svodidel v Česku. Kromě českého trhu dodává své výrobky do více než 40 zemí světa. I s dceřinými společnostmi má téměř 7000 zaměstnanců. V roce 2017 vytvořil AMO čistý zisk 3,2 miliardy korun, o 1,9 miliardy korun více než v roce 2016.
V Británii Liberty dodává především ocel a hliník pro automobilový a letecký průmysl a specializovaná inženýrská odvětví, v Austrálii dodává ocel hlavně pro odběratele ve stavebním průmyslu a infrastruktuře. Ocel vyrábí také pro automobilový průmysl a další sektory v USA.