Mimosoudní řešení je levnější a účinnější
POLITICKÁ ARÉNA
Jsem zklamaný negativním stanoviskem Ministerstva financí k návrhu na rozšíření kompetencí Finančního arbitra. A to nejen proto, že větší uplatnění mimosoudního řešení spotřebitelských sporů má hnutí ANO ve svém volebním programu, ale i proto, že k posilování práv spotřebitelů se vláda hlásí i ve svém programovém prohlášení. Z mé dlouholeté praxe vím, že mimosoudní řešení je levnější, účinnější a také rychlejší cesta, jak řešit spory.
V Poslanecké sněmovně aktuálně schvalujeme další novelu zákona, na kterém se podílím. V rámci nového energetického zákona bojujeme proti tzv. energošmejdům. Pakliže stanovujeme nová pravidla, například registraci energetických zprostředkovatelů, musíme také logicky navýšit kapacity rozpočtu a počtu zaměstnanců Energetického regulačního úřadu (ERÚ), který bude na nová pravidla dohlížet. Je to tedy podobný princip ochrany spotřebitele, jako v případě rozšiřování kompetencí pro Finančního arbitra, který by se podle našeho návrhu měl v budoucnu zabývat také spory okolo neživotního pojištění, penzijního připojištění či doplňkového penzijního spoření, které pod něj dnes nespadají.
Mým dlouhodobým cílem je, aby se spotřebitelské spory řešily primárně mimosoudně. Náš soudní systém je na tom, co do kapacit, už dnes dost bídně. Vedle toho mimosoudní řešení sporů významně pomůže posílit postavení spotřebitele, což by pro nás měl být prvotní zájem. Zvýšené náklady na mimosoudní řešení sporu jsou vyváženy sníženými náklady a snížením tlaku na soudní systém.
Ministerstvo financí by se na svět mělo dívat i z jiných úhlů pohledu, ne pouze z těch čistě úřednických či formálních. Vážím si postoje České národní banky, která návrh podpořila. Věřím nicméně, že vláda dá nakonec návrhu zelenou.