Byty po OKD má nově švédská firma Heimstaden Bostad
OKD
Firmu Residomo, která v Moravskoslezském kraji vlastní více než 42 500 bytů, převážně po OKD, kupuje švédská společnost Heimstaden Bostad. Společnost patří mezi největší poskytovatele nájemního bydlení v Evropě. Pro nájemníky firmy Residomo se nic nemění a na uzavřené nájemní smlouvy nebude mít změna vlastníka společnosti vliv, uvedla společnost Residomo v tiskové zprávě. Podle sdružení nájemníků jde o další fázi podvodné privatizace. Uvedl to jeho předseda Roman Macháček.
Hodnotu transakce firmy neuvedly. Posledním krokem má být schválení antimonopolním úřadem, po kterém bude na Heimstaden formálně převeden obchodní podíl ve společnosti Residomo a transakce bude zapsána v obchodním rejstříku.
„Jsme rádi, že nový vlastník Residomo, Heimstaden, přichází s dlouhodobou vizí rozvoje nájemního bydlení. Pro celý tým Residomo je důležité, že nový majitel kromě vysoké úrovně správy a péče o stávající byty má rovněž vizi dalšího rozvoje portfolia, a to i v podobě budoucích investic do výstavby nových nájemních bytů,“ uvedl generální ředitel společnosti Residomo Jan Rafaj.
Firma ve zprávě uvedla, že z dlouhodobého hlediska je cílem dále zlepšovat poskytované služby. „Jsme připraveni i nadále podporovat aktivity, které pomáhají zlepšit nabídku nájemníkům a lokalitám, tak jako se tomu dělo v uplynulých letech,“ uvedl generální ředitel společnosti Heimstaden Patrik Hall.
Rafaj uvedl, že hodnota společnosti Residomo a kvalita jejího majetku a služeb se za posledních několik let výrazně zvýšila a že pokračování tohoto trendu, možná ještě v rychlejším tempu, očekává i s novým vlastníkem. „Vstup společnosti Heimstaden na trh nájemního bydlení v České republice a v Moravskoslezském kraji je dlouhodobou investicí,“ uvedl Hall. Dodal, že Heimstaden věří v růst české ekonomiky a plánuje zůstat dlouhodobě její součástí.
Residomo je největším soukromým poskytovatelem nájemního bydlení v ČR. V majetku má hlavně někdejší hornické byty. Bývalá společnost RPG Byty je získala od své mateřské firmy spoluvlastněné podnikatelem Zdeňkem Bakalou, která je koupila v roce 2004 spolu s těžební společností OKD.
V privatizační smlouvě se zavázala, že v případě prodeje bytů je nabídne přednostně nájemníkům za netržních podmínek. Společnost ale byty neprodávala, zato v roce 2015 změnila majitele celá firma, jejími vlastníky se staly investiční fondy Blackstone a Round Hill Capital. Proti prodeji společnosti vystupovalo Sdružení nájemníků BYTYOKD.CZ hájící zájmy nájemníků, podle nějž šlo o další krok k dokončení podvodné privatizace.
V roce 2017 se firma RPG Byty přejmenovala na Residomo. Rafaj uvedl, že majitelé začali do rekonstrukcí a zlepšování technického stavu budov a bytů výrazně investovat. V loňském roce činily investice více než 1,2 miliardy korun a šly především do zateplování domů, výstavby půdních bytů a celkové revitalizace dlouhodobě podinvestovaných oblastí.
Další fáze podvodné privatizace, kritizuje zástupce nájemníků
Sdružení nájemníků kritizuje i současnou situaci. Prodej společnosti Residomo je další fází podvodné privatizace těžební společnosti OKD. Uvedl to Roman Macháček, předseda Sdružení nájemníků BYTYOKD.CZ, hájícího zájmy nájemníků. Situace kolem bývalého bytového fondu OKD je podle něj skandální.
Macháček řekl, že hornické byty byly zcizeny už na začátku 90. let minulého století, kdy stát ztratil v OKD majoritu. „Pokračovalo to v roce 2004, kdy stát polovinu OKD prodal hluboko pod cenou a byty téměř daroval, protože je prodal za částku 20.000 za byt. Takže teď je to v podstatě další fáze té podvodné privatizace 44 000 hornických bytů. Někdo teď operuje s majetkem za desítky miliard korun bez jakýchkoliv závazků,“ řekl Macháček.
Uvedl, že v privatizační smlouvě byly sjednané alespoň nějaké podmínky, které měly chránit nájemníky v případě, že by se byty prodávaly po bytových jednotkách. „Ty závazky už evidentně nebyly převedeny, když to nabyla společnost Residomo, nyní to nebude převedeno na další společnost v pořadí. A co je podle mě skandální, je, že stát vůbec nic nedělá,“ řekl.
Společnost Heimstaden Bostad byla založena roku 1998. Její portfolio dosud tvořilo 52 300 bytů v hodnotě přibližně 108 miliard švédských korun (259 miliard Kč). Kromě Švédska spravuje nemovitosti také v Norsku, Dánsku, Německu a Nizozemsku.