2 Best of Echo 2019

Dokud vás algoritmus nerozdělí

speciál

Americký komentátor Scott Alexander má schopnost vyhmátnout ty nejzajímavější problémy a předložit je veřejnosti způsobem, který nutí k zamyšlení – a ne ke vzteku, nesouhlasu či nadšení. To jméno je pseudonym, prozrazuje o sobě jen to, že je psychiatr a žije někde na západě USA. A nepíše pro žádné zavedené médium, ale na svůj vlastní web Slate Star Codex. To a jeho anonymita jsou patrně důvody, proč dokáže uvažovat nahlas, aniž by ho semlela kmenová povaha současné politiky.

Před několika měsíci přibyla na jeho webu povídka, a to dokonce sci-fi povídka, jménem Sort by Controversial, po jejímž přečtení budete současné společenské spory vnímat jinak než dřív.

Nabízí odpovědi na otázku, proč jsou naše současné spory neúprosné a zároveň je v nich zpětně cosi předvídatelného a opakujícího se. A dál, proč jsou spory na sociálních sítích tak vlivné a určují politickou agendu, přestože čistě statisticky vzato jejich nejagilnější uživatelé nejsou společensky reprezentativní. A taky proč tento řetězec jen tak neskončí, jakkoli si řada účastníků periodicky říká, že blbější už to snad být nemůže.

Příběh se odehrává v prostředí programátorů, takže je zprvu pro nezasvěceného čtenáře trochu neschůdný, ale vynaložená pozornost se vyplatí.

Celý text si můžete přečíst ve speciálu Best of Echo 2019. Koupit si jej můžete zde.

 

EchoPrime

od 249 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo v digitální podobě.

Více info