Nejde jen o dotace. Babiš by se musel zříci i médií a veřejných zakázek, říká právnička

Babišův střet zájmů

Nejde jen o dotace. Babiš by se musel zříci i médií a veřejných zakázek, říká právničkaROZHOVOR 1
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

Před dvěma týdny advokátka Anna Dolejská před plným Václavským náměstím, kde lidé demonstrovali za nezávislost justice, vysvětlovala důvody podezření, že je premiér Andrej Babiš (ANO) ve střetu zájmů. Po zveřejnění zprávy, že audit Evropské komise dospěl k závěru o Babišovu střetu zájmů kvůli přetrvávajícím vazbám na své bývalé podniky, Dolejská vysvětluje, jaký to může mít vliv na rozhodování úředníků v Černošicích. Ti o Babišovu střetu zájmů ve vztahu k české legislativě už jednou rozhodli a premiérovi udělili za porušení zákona o střetu zájmů pokutu. Úředníci Středočeského kraje, kterému velí hejtmanka za ANO Jaroslava Pokorná Jermanová, ale rozhodnutí zrušili a do Černošic vrátili.

Výsledky auditu Evropské komise naznačují, že Komise shledává Babiše ve střetu zájmů i ve vztahu k českému zákonu o střetu zájmů. Co by to mohlo znamenat?

Už nejde jen o dotace. Český zákon hovoří hlavně o vlastnění médií, získávání veřejných zakázek a investičních pobídek. Ten zákon se tedy kontinuálně porušuje, protože do Agrofertu patří jak média, tak Agrofert získává zakázky například od Lesů ČR. A to by muselo skončit. Zákon totiž stanovuje, že zadavatel veřejné zakázky nesmí přidělit osobě, která je ve střetu zájmů.

Jaký po pátečním vývoji odhadujete postup úředníků v Černošicích, kteří už jednou premiérův střet zájmů konstatovali, ale krajští jejich závěr odmítli?

S napětím to sleduji. Černošicím by mohl vývoj pomoci, když podle médií Evropská komise konstatovala premiérův střet zájmů. Černošice by měly napravit výtky nadřízeného orgánu, tedy krajských úředníků. Ale mezitím se událo hodně věcí, Černošice vyjdou z jiného základu než na počátku. Tedy z rozšířeného důkazního a skutkového materiálu, a tak by se mohly odchýlit od názoru krajského úřadu.

Tedy očekáváte, že nechají v platnosti pokutu a stanovisko, že premiér porušuje český zákon o střetu zájmů.

Nepřekvapilo by mě to. Užitečné by bylo i to, aby Černošice stanovily povinnost, že se premiér střetu zájmů musí zdržet. V podstatě by to mohlo znamenat zbavit se médií.

Pokud to bude takto, má pak premiér možnost se ještě odvolat?

Má a to by znamenalo, že by se mohlo pokračovat ve sféře správního soudnictví. Případ by po nadřízeném správním úřadu řešil krajský soud. 

Babiš páteční zprávy o výsledku auditu EK odmítl. Dlouhodobě o Agrofertu říká, že je to bývalá firma. Souhlasíte s tímto pojmenováním?

Nesouhlasím a Evropská komise to vidí stejně. Agrofertu se vzdal jen naoko převodem do svěřenských fondů právě proto, aby tento argument mohl používat. Fakticky se nic nezměnilo, veškeré zisky a celá firma náleží jemu. Jakmile by fondy přestaly existoval, a bylo by to jen jeho rozhodnutí, celý koncern by připadl jemu. Fondy dnes řídí správci, v kontrolních orgánech funguje i jeho žena. Jsou tu tedy i rodinné vazby a tito správci mají vlastně v popisu práce, že musí jednat v Babišově zájmu. Je zakladatel, je příjemce zisků.

Babiš říká, že ve střetu zájmů není. Podle vás, Pirátů, Transparency International a teď zřejmě i dle Evropské komise je. Jaký tedy má střet zájmů dopad na chod státu?

Babiš ovládá média, může likvidovat konkurenci přes finanční správu, může ovlivňovat přidělování dotací. Víme, že brojil s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem (ČSSD) proti zastropování zemědělských dotací kvůli velikosti firmy. Střet zájmů vidím i v EET. Člověk, který je podnikatel a rozšiřuje impérium skoro každým měsícem, vymyslel systém, který zpřístupňuje informace o podnikatelích, tedy o konkurenci. Má přístup k obchodnímu tajemství, tedy kdo, kdy, kde, co prodá a za kolik.

Před čtrnácti dny jste promluvila na demonstraci organizované spolkem Milion chvilek pro demokracii. Co vás tam přivedlo?

Moje motivace pochází z vysoké školy. Zajímala jsem se o kauzy z devadesátých let, setkávala jsem se s lidmi, které to zajímalo také. Měli jsme tu kauzy politiků, případy korupce, ale dnešní situace je přesto unikátní. A vážnější. V advokacii jsem se dostala k zakázce na analýzu k premiérovu střetu zájmů pro Piráty. Bylo o mně známo, že mě to zajímá. Pak jsem využila možnost alespoň něco na demonstraci říct s nadějí, že lidé pochopí, o co se v Babišově případu jedná. Mně nejvíc vadí to setkání veřejné moci a moci podnikatelského magnáta. Má možnost využívat svoji moc v politice na úkor podnikatelů a občanů obecně a využívá státní správu ve svůj vlastní prospěch.

Anna Dolejská je advokátka, která pro opoziční Piráty zpracovala analýzu ke střetu zájmů členů vlády. V komunálních volbách v roce 2018 kandidovala na Praze 5 za opoziční STAN. Pro nakladatelství Wolters Kluwe píše komentář k zákonu o střetu zájmů.

Dále čtěte: Vracet se bude půl miliardy, zní odhad Transparency International

Jaká bude cesta k vrácení dotací Agrofertem? Začne konat finanční správa, říká Schillerová

Sdílet:

Hlavní zprávy

Bezpohlavní Jaguar

KOMENTÁŘ

Skupina bezpohlavních bytostí vystoupí ze žlutého výtahu na povrch fialové planety. Různě poskakují, máchají kladivy i štětci, zatímco se objevují slogany jako ...

00:08

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články