Prezidenti zemí V4 včetně Zemana zahájili summit v Tatrách

setkání prezidentů

Prezidenti zemí V4 včetně Zemana zahájili summit v TatráchAKTUALIZOVÁNO
Prezidenti Andrej Kiska a Miloš Zeman na setkání lídrů V4 Foto:

Foto: Twitter/Jiří Ovčáček

5
Domov
Sdílet:

Prezidenti čtyř středoevropských zemí, které tvoří takzvanou visegrádskou čtyřku (V4), včetně hlavy českého státu Miloše Zemana ve čtvrtek ve Vysokých Tatrách na Slovensku zahájili společné jednání. Během dvoudenního summitu se má hovořit mimo jiné o vývoji v Evropě, o sociální politice, stárnutí populace nebo o řešení problémů romské komunity.

Každoroční summit prezidentů Česka, Slovenska, Maďarska a Polska tentokrát hostí slovenský prezident Andrej Kiska, jehož země na začátku léta převzala předsednictví ve V4. Kiska, který dlouhodobě zdůrazňuje význam členství své země v EU a v NATO, v úvodu schůzky označil uskupení V4 za výborný formát pro sdílení názorů.

„Důležité je, abychom my, země visegrádské čtyřky, vždy vysílali jasný pozitivní signál (o unijním) projektu a abychom nedovolili nárůst hlasů o dělení na starou a novou Evropu,“ řekl slovenský prezident Andrej Kiska po úvodním diskuzním bloku.

Ze strany unijních institucí zaznívají výhrady vůči některým zemím Visegrádu. Polsko čelí kritice za údajné porušování pravidel právního státu a Maďarska se týkalo zářijové doporučení od europoslanců, aby členské země EU zahájily proti Budapešti řízení kvůli vážnému ohrožení unijních hodnot.

Mluvčí prezidenta Zemana Jiří Ovčáček dnes na sociální síti napsal, že Zeman při jednání na Slovensku vyzval země V4 k další jednotě a že jedině tak „můžeme naše stanoviska v EU prosazovat“. Zeman podle svého mluvčího také ocenil roli zemí V4 v otázce migrace a uvedl, že je zásluhou V4, že „nám nejsou migranti vnucováni“. Český prezident také pozval své visegrádské kolegy příští rok do Prahy; Česko převezme předsednictví ve V4 právě od Slovenska, a to na začátku července 2019.

Kiska před novináři mimo jiné kritizoval zpochybňování sankcí EU proti Rusku některými slovenskými politiky. „Je to škodlivé vůči našim občanům i vůči našemu postavení v rámci Evropské unie. Všechny země (EU) jedním hlasem potvrdily, že Rusko anektovalo Krym, a sankce byly jasnou odpovědí na tuto agresi,“ řekl Kiska.

Protiruské sankce v uplynulých dnech kritizoval zejména šéf slovenské sněmovny a koaliční Slovenské národní strany Andrej Danko, který se dlouhodobě netají svým vstřícným postojem vůči Rusku. Slovenský premiér Peter Pellegrini zase tvrdil, že sankce Slovensku ekonomicky škodí. Výhrady vůči protiruským sankcím má i Zeman.

Kromě samotného jednání prezidenti se odpoledne proletěli vrtulníky nad Vysokými Tatrami, které jsou nejvyšším pohořím Slovenska. Vpodvečer pak státníci zavítali do skanzenu v podtatranské vesnici Pribylina, kde si v tamním muzeu v přírodě prohlédli ukázky lidových řemesel za doprovodu lidové hudby. V místní stodole lidé v krojích ukázali prezidentům výrobu sýrových korbáčů, ruční tkaní plátna a také práci hrnčíře.

Před rokem na summitu během maďarského předsednictví prezidenti zemí V4 podpořili integraci států západního Balkánu do Evropské unie a vyslovili se pro urychlení tohoto procesu.

Čtěte také: Michal David zlepšil život v České republice. Dám mu vyznamenání, oznámil Zeman

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články