1 NIKARAGUA

Novináři v Nikaragui protestovali proti raziím v redakcích, policie je zbila obušky

NOVÉ

Témata: , ,

Policie v nikaragujské metropoli Managui v sobotu tvrdě zasáhla proti několika novinářům, kteří protestovali proti zátahům na sídla redakcí některých médií. Obušky přitom zbila nejméně sedm žurnalistů, napsala agentura Reuters.

Bezpečnostní složky tento týden provedly razii v redakci deníku Confidencial prominentního šéfredaktora Carlose Fernanda Chamorra a sídla několika nevládních organizací, jejichž činnost úřady nedávno zakázaly. Chamorro společně s dalšími novináři, kteří se v sobotu shromáždili před policejní stanicí v Managui, požadoval informace o „nelegálním zátahu“ na sídlo listu. Policisté při něm zabavili vybavení a písemnosti redakce.

Policie pak obušky rozehnala shromáždění a na žurnalisty vykřikovala obvinění z plánování převratu. Při zásahu bili policisté kromě protestujících redaktorů i novináře, kteří se události účastnili jako pozorovatelé.

V Nikaragui od dubna trvají masové protivládní demonstrace, které si podle místních humanitárních organizací vyžádali na 545 obětí a tisíce zraněných. Cílem protestů je odstoupení levicového prezidenta Daniela Ortegy, který zemi vládne od roku 2007, a jeho ženy, která je dva roky viceprezidentkou.

U moci se prezident drží podle opozice díky manipulaci voleb a potlačování svých oponentů. Bývalý partyzánský vůdce Ortega, který stál v čele Nikaraguy už v 80. letech, má ale v zemi stále i mnoho příznivců.


Čtěte dále: Ukrajina má novou národní církev nezávislou na Moskvě, v čele stane metropolita Epifanij

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.