„Strašidelné panoptikum a pretoriánská garda“. Veřejnost i politici hodnotili Prymulův projev
PROJEV MINISTRA
Více než dvacet minut trvající velmi emocionální projev k národu, který v úterý večer pronesl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) se vymykal všem vystoupením politiků od vypuknutí koronavirové krize. To bylo způsobeno jak srozumitelností a věcností Prymulova projevu a tím, že se lidem omluvil za zavádění striktních opatření a za nezvládnuté kroky ze strany vlády, tak celkovou atmosférou jeho vystoupení. Smutečně vyhlížející aranžmá projevu, kdy za ministrem stáli nastoupení ředitelé fakultních nemocnic, mohlo být záměrem, aby Prymula na veřejnost silněji zapůsobil a donutil ji uvědomit si vážnost situace. Jako strašidelný projev hodnotili i někteří opoziční politici.
Vystoupení se odehrálo ve vestibulu budovy ministerstva zdravotnictví a za Prymulou během jeho přednesu stáli na schodech šéfové fakultních nemocnic. Ti se za celou dobu projevu ani nepohnuli a jejich tmavé obleky a roušky na obličeji tak působily jak výjev z panoptika. O tom, že vystoupení mělo téměř strašidelnou atmosféru, se zmínil i místopředseda ODS Martin Kupka.
„Projev Romana Prymuly byl i přes téměř strašidelný vizuál obsahově dobrý. Ministr přehledně shrnul přijatá opatření a podmínky, za kterých se opatření zmírní. Příjemnou změnou bylo také to, že narozdíl od premiéra ministr neházel vinu na všechny kolem sebe. Takto ale měla komunikace vlády vypadat od začátku, ne až nyní, kdy je situace opravdu vážná. Problém vidím ale v návazném vystoupení ministra Plagy v Událostech, komentářích," uvedl pro deník Echo24 Kupka.
Kupka tak narážel na oznámení ministra školství Roberta Plagy (ANO) o tom, že první stupeň základních škol se 2. listopadu otevřít nemusí a zůstane zavřený, pokud nynější opatření proti šíření koronaviru nepomohou a nakažených bude dál výrazně přibývat. Prymula v projevu jen o pár hodin dříve řekl, že návrat dětí z prvního stupně do škol bude druhý listopadový den bez dalších podmínek.
Poměrně pozitivně hodnotila vystoupení i předsedkyně TOP O9. „Souhlasím s panem Prymulou. Záleží na zdraví a životech občanů. Mohl si však všimnout, že to byl premiér, který včera smrt kvůli viru bagatelizoval slovy, že umírají “s covidem”. Byl to ale rozhodně srozumitelný projev se sebereflexí. A o takovém může Andrej Babiš jen snít," uvedla Markéta Pekarová Adamová na svém twitteru.
Souhlasím s panem Prymulou. Záleží na zdraví a životech občanů.
— Markéta Adamová (@market_a) October 13, 2020
Mohl si však všimnout, že to byl premiér, který včera smrt kvůli viru bagatelizoval slovy, že umírají “s covidem”.
Byl to ale rozhodně srozumitelný projev se sebereflexí. A o takovém může Andrej Babiš jen snít.
Za povedenou považuje Prymulovu řeč i šéf Pirátů Ivan Bartoš. Ten však připomněl, že lidé i přes to vládě nevěří a nevěří ani jejím opatřením. „Ministr zdravotnictví v projevu otevřeně přiznal nepříznivý vývoj epidemiologické situace a reálné ohrožení, kterému vláda občany svým chaosem a nezodpovědností vystavila," řekl deníku Echo24 Bartoš s tím, že je třeba nyní začít konečně jasně a srozumitelně komunikovat, protože současná chaotická a mnohdy si protiřečící vyjádření vlády vyvolávají mezi občany nedůvěru a pocit nejistoty.
Prymula se ve svém projevu omluvil za to, že nebyl v létě dost důrazný a na opatřeních proti druhé vlně koronaviru netrval. „Možná jsem nebyl v létě dostatečně důrazný a netrval jsem na opatřeních, která by nás chránila před druhou vlnou. Možná jsem měl více apelovat na lidi, tak jako to umí jiní. Neudělal jsem to a omlouvám se vám za to. Mým oborem je medicína a epidemiologie. Nejsem bezchybný,“ uvedl.
„Je přirozené, že nutně musel vzniknout celospolečenský dojem velké frustrace a zklamání, že Prymula opět něco utahuje, přikazuje, zakazuje. Že vláda jedná zmatečně, nerozhodně, nepřesvědčivě. I já jsem jen člověk a umím se do těchto pocitů vžít," řekl také ministr.
Z ředitelů nemocnic pretoriánská garda
Někteří lidé také celkovou podobu projevu ironicky přirovnávali k tomu, jako by se ministr zdravotnictví spolu s řediteli nemocnic chystali převzít moc v zemi, což také asociovali s Prymulovou hodností plukovníka.
„Babiš nastavil takovou laťku, že mě potěší i prostá shoda podmětu s přísudkem, takže za mě dobrý. Porozuměl jsem. Přeměna ředitelů fakultek (nikoho dalšího jsem nepoznal) na pretoriánskou gardu byla trochu moc," poznamenal k tomu například někdejší premiér a šéf ODS Mirek Topolánek v narážce na vystoupení premiéra Andreje Babiše (ANO) na pondělní předpůlnoční tiskové konferenci, na níž vláda oznamovala další restrikce. Tady se premiér vyjadřoval dost nesouvislou řečí a působil zmateně. Psali jsme o tom zde.
Babiš nastavil takovou laťku, že mě potěší i prostá shoda podmětu s přísudkem, takže za mě dobrý. Porozuměl jsem. Přeměna ředitelů fakultek (nikoho dalšího jsem nepoznal) na pretoriánskou gardu byla trochu moc.
— Mirek Topolánek (@MirekTopolanek) October 13, 2020
Prymulův projev byl prvním samostatným vystoupením ministra zdravotnictví směrem veřejnosti v hlavním vysílacím čase od vypuknutí epidemie. Oproti několik projevům premiéra Babiše zde také poprvé zazněla slova omluvy občanům za zavádění striktních opatření a za to, že se situace včas neřešila už během letních měsíců.
Roman Prymula měl původně promluvit k národu v pondělí. Kvůli zasedání vlády nakonec svůj projev odložil. „Je mi líto, stále na vládě diskutujeme o finální podobě opatření. Avizovaný projev je proto nutné odložit,“ uvedl ministr v pondělí na svém oficiálním twitterovém účtu.
Ministr zdravotnictví podobně mluvil k národu z televizních obrazovek naposledy v roce 2012, kdy kvůli aféře s otravami metanolem vyhlásil zákaz prodeje alkoholu. Šlo tehdy o Leoše Hegera z TOP 09.