Do Německa se vrací ‚zlý‘ vlk. Berlín chystá zjednodušit odstřel šelem
Odstřel vlků
Německo se chystá zjednodušit odstřel vlků. Vláda kancléřky Angely Merkelové schválila návrh zákona, podle kterého by mělo být napříště možné zastřelit vlka po útoku na hospodářská zvířata, a to i v případě, že není zcela jisté, který jedinec stádo napadl. Vlci v Německu žijí v severním pásu od hranic s Polskem a Českou republikou až po hranici s Nizozemskem.
Pokud parlament vládní návrh zákona schválí, bude na vlky možné střílet tak dlouho, dokud budou páchat „vážné“ škody. Vybít přitom bude možné i celou smečku. Každý odstřel budou muset ale povolit úřady, které vydají časové a místní omezení. Dosud byl odstřel vlků povolen pouze v případě ohrožení lidského života.
Výslovně návrh zákona zakazuje také krmení volně žijících vlků, aby si nezvykali na život v blízkosti lidských obydlí. Míšenci vlků a psů se budou odstřelovat povinně.
Kompromisní podobu zákona, který se zrodil z dlouhé debaty zástupců zemědělců a ochránců zvířat, vládě předložila ministryně životního prostředí za sociální demokracii (SPD) Svenja Schulzeová. Křesťanskodemokratická ministryně zemědělství Julia Klöcknerová ale považuje opatření v návrhu za nedostatečná. Sama prosazovala plošné snížení stavu vlků v Německu, a to jako preventivní opatření, ne pouze v reakci na škodu, kterou napáchají na hospodářských zvířatech. Klöcknerová zdůraznila, že konečná podoba zákona by se ještě mohla změnit při schvalování v parlamentu.
Vlk byl v 19. století v Německu vyhuben a opět se vrátil teprve na přelomu tisíciletí. Podle německého ministerstva zemědělství v zemi opět žije kolem 800 vlků, přičemž jejich počet se každým rokem zvyšuje o 25 až 30 procent. Zhruba každé tři roky se tak jejich stav zdvojnásobí. Jen v roce 2016 bylo v Německu evidováno více než 1000 rozsápaných užitkových zvířat, upozornila agentura DPA.
V současnosti mohu němečtí zemědělci žádat o kompenzace za zvířata, která padnou za oběť vlkům. Dostávají také dotace na stavění elektrických ohradníků.