Před 25 lety vzal Kurt Cobain brokovnici a vystoupal do domku nad garáží...
25 let od smrti Kurta Cobaina
Svou smrtí v 27 letech se Kurt Cobain před čtvrtstoletím, 5. dubna 1994, zařadil po bok hudebních legend jako Janis Joplinová, Jim Morrison, Jimi Hendrix či později Amy Winehouseová, kteří zemřeli ve stejném věku. Frontman americké hudební skupiny Nirvana se stal jednou z vůdčích osobností tehdy nového alternativního rockového stylu grunge, ale přitom byl plachý a citlivý a pochyboval o smyslu života. Svůj život zpěvák ukončil v domku nad garáží střelou z brokovnice. Za sebou zanechal dopis, v němž kromě jiného uvedl citát z písně Neila Younga „Je lepší shořet, než vyhasnout“.
Cobain se narodil 20. února 1967 v dřevařském městečku Aberdeenu, které leží asi 100 kilometrů jihozápadně od Seattlu, metropole stylu grunge. V sedmi letech se mu rozvedli rodiče a následovalo pendlování mezi nimi i přespávání u příbuzných, osamělost, deprese, v pubertě pak únik k punkové muzice a první experimenty s návykovými látkami.
Prvních pár let se Cobain protloukal jak se dalo, živil se příležitostnými pracemi a občas spal i v čekárnách nebo pod mostem. V roce 1986 založil spolu s baskytaristou Kristem Novoselicem skupinu Nirvana, jejíž složení se stabilizovalo o čtyři roky později s příchodem bubeníka Davea Grohla a poté k nim přibyl ještě kytarista Pat Smear. V roce 1991 byla již jejich píseň Smells Like Teen Spirit, která dodnes vítězí v anketách o nejpopulárnější alternativní skladbu všech dob, nejhranějším hitem na hudební stanici MTV.
V písních, které se měly stát světovými hity, zpíval Kurt o trýznivé samotě, násilí a bezvýchodnosti, o spodních proudech moderní civilizace, o nenávisti k sobě samému. Svým jímavým, zastřeným hlasem tak jasně vyjadřoval pocit příslušníků celé své znejistělé a frustrované „generace X“ – k nemalému zděšení jejich rodičů.
Hlavním mluvčím a idolem svých vrstevníků se stal vlastně proti své vůli. Hudbu miloval, hysterii davů při koncertech však přinejmenším nechápal a deptalo jej, když fanoušci nerozuměli, co chce svou tvorbou sdělit. Navíc upřímně nesnášel komerční šílenství, které se kolem Nirvany rozpoutalo. Jeho životní motto znělo: „Lepší je shořet než vyhasnout“. Jednalo se o citát z textu My My, Hey Hey od Neila Younga.
Cobain si rozhodně užil i stinné stránky popularity. Bulvární média s gustem propírala jeho divoké kousky na turné i dlouholetou závislost na heroinu. Jejich vděčným objektem je dodnes i jeho vdova Courtney Love, která mu porodila dceru Francis Bean. Někdejší zpěvačka skupiny Hole, známá také díky ztvárnění hlavní ženské role ve Formanově kontroverzním snímku Lid versus Larry Flint, byla nejprve obviňována, že Kurta jen využívá, později i z toho, že jej pro peníze nechala zavraždit. Časopis Rolling Stone ji i kvůli jejím drogovým excesům a botoxovým kůrám tituloval jako „nejkontroverznější ženu v historii rocku“.
Nirvana, která do Kurtovy smrti vydala celkem čtyři úspěšná alba, odchod svého frontmana celkem přirozeně nepřežila – Cobain byl nejen zpěvákem, ale i hlavním textařem a autorem hudby. Jeho předčasného odchodu litovali bezpochyby i čeští fanoušci, kteří si na jaro 1994 koupili lístky na plánovaný, ale již nikdy neuskutečněný pražský koncert.
Zbylí tři členové skupiny zůstali po Kurtově smrti hudebně aktivní, nejvíce se prosadil bubeník Dave Grohl se svou novou rockovou skupinou Foo Fighters, která se v roce 2017 už potřetí představila i pražským fanouškům.
Život hudebníka připomněl v roce 2015 i syrový dokument Kurt Cobain: Montage of Heck, který poskytuje niterný a detailní vhled do života muže, jenž si na vrcholu slávy vzal život.
Čtěte také: Kurt Cobain: odsouzen zůstat mladý
VIDEO: Tisíc rockerů zazpívalo píseň Foo Fighters. A Grohl slíbil koncert