Týdeník Echo: Proč jsou mladí obézní, kde vzít sto miliard a festival za všechny peníze
NOVÉ VYDÁNÍ
Z obálky nového čísla Týdeníku Echo se usmívá známý fyzioterapeut Pavel Kolář. Rozhovor, také o zdravém životním stylu, s ním vede Lenka Zlámalová.
Profesor Kolář mimo jiné říká: „V České republice žije 66 % lidí s nadváhou či obezitou, prevalence metabolického syndromu je u nás 28 % a podíl diabetiků na celkové populaci meziročně roste v průměru o 2 %. Přímé náklady přesahují 20 miliard korun ročně. Náklady na léčbu vybraných onemocnění spojených s metabolickým syndromem, jako je infarkt myokardu, ostatní ischemické nemoci srdeční, cévní nemoci mozku a ateroskleróza, jsou až 74 miliard. To jsou hrozná čísla. I když nemáte čísla, ale podíváte se kolem sebe, tak vidíte mladé lidi, kteří jsou strašně obézní. Podle mě se odehrál i nějaký přerod v estetickém vnímaní. Hodně lidem nevadí, že jsou tlustí.“
Článkem Nakonec zvýší daně přispěl do čísla Petr Holub. Premiér nasliboval peníze kdekomu. Kde je vezme? Autor připomíná výrok někdejšího předsedy vlády Vladimíra Špidly „Zdroje tu jsou“: „Podle tohoto pravidla vedli politiku i jeho nástupci až do krize v roce 2009. Tehdy daňové příjmy propadly proti předešlému roku o deset procent a v té chvíli bylo těžké popřít, že zdroje přece jen došly. V období po roce 2015 se rozhazuje ještě rychleji než za Špidlových nástupců. K nové krizi a dramatickému výpadku příjmů zatím nedošlo, a proto se může premiér ještě pokusit vysychající zdroje naplnit. Stát bude muset tyto peníze vzít někomu konkrétnímu, zatím nejvíc luxuje v rodinných rozpočtech zaměstnanců a živnostníků s nejnižšími příjmy. Trochu to je proti smyslu slibu, že právě zaměstnancům a živnostníkům se bude pomáhat, na druhé straně je pravda, že chudých je nejvíc a právě oni si ruky státu ve své peněžence nejspíš nevšimnou. Pokud všimnou, tak jejich stížnosti nebude nikdo poslouchat.“
„Jak vypadá dokonalá dovolená?“ ptá se Ondřej Šmigol. „Co takhle ležet na karibské pláži, zatímco světoví šéfkuchaři vám připravují vybrané lahůdky a kolem vás korzují top modelky? K tomu všemu večer můžete zajít na rockový koncert a na noc je pro vás připraveno ubytování v koloniální vile. Zařídit tento sen slibovali organizátoři festivalu Fyre. Tisíce mladých lidí se sjely na bahamský ostrov Great Exuma s vidinou nejlepšího mejdanu v životě. Po pár hodinách se ukázalo, že reálná situace připomíná syrský uprchlický tábor a zábavná akce se proměnila ve scénu z Pána much. Organizátoři z ostrova v utajení prchli.“ Více v jeho článku Pekelný festival v Karibiku.