Koronavirus ukázal, jak je svět závislý na lécích z Číny. Česko tlačí, aby se výroba vrátila zpět do Evropy

Ohrožená výroba léků

Koronavirus ukázal, jak je svět závislý na lécích z Číny. Česko tlačí, aby se výroba vrátila zpět do EvropyAKTUALIZOVÁNO 2
Domov
Vojtěch Drbohlav
Sdílet:

Evropské státy podcenily bezpečnost a nyní zjistily, že šířící se epidemie koronaviru v Číně může snížit dostupnost léků v Evropě. V posledních letech jsou přitom již tak poměrně časté jejich výpadky. Důvodem je to, že farmaceutické společnosti v minulosti přesunuly podstatnou část výroby léků právě do Číny, kde dochází k výpadkům výroby. Česká republika a některé další evropské státy nyní tlačí na to, aby se výroba medikamentů vrátila zpět do Evropy. Třetina globální produkce léčiv probíhá právě v Číně, sdělilo deníku Echo24 české ministerstvo zdravotnictví.

Ministři členských států EU se ve čtvrtek sešli v Bruselu, aby jednali o problémech spojených s koronavirem, ve hře jsou totiž možné vyšší výpadky léků, než s jakými se unijní země potýkají dosud. Výpady v dodávkách způsobuje i to, že v posledních letech byla podstatná část výroby léků přesunuta do Číny. To potvrzuje také český ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

„Pravdou skutečně je, že v posledních letech se zhruba třetina globální produkce léčiv koncentrovala na území Číny a je jasné, že takováto situace, jako je třeba ta s koronavirem, kdy může dojít k tomu, že se přeruší výroba v některých továrnách, může mít za následek to, že se právě dodávky léčiv omezí, nebo zcela přeruší. A to nejenom do České republiky, ale i třeba do celé EU. Je to věc, na kterou jsme chtěli upozornit i Evropskou komisi, protože si myslí, že toto je skutečně otázka strategická, otázka národní bezpečnosti a EU by v tomto směru měla být jednotná a měla by se snažit dostat tuto výrobu léků zpátky na své území,“ řekl ve čtvrtek v České televizi ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Šéf zdravotnického resortu však přiznává, že přesunutí výroby léčiv do Evropy není jednoduchá záležitost. „To určitě není možné udělat v řádu týdnů ani měsíců. Bude to skutečně trvat, ale je nutné udělat ten zásadní krok, tedy se skutečně snažit zpět dostat výrobu léků na své území. K této koncentraci na území Číny došlo z toho důvodu, že všechny státy tlačí na to, aby léky byly co nejlevnější, což vedlo k tomu, že farmaceutické firmy koncentrovaly výrobu v právě takových zemích jako je Čína. Ale teď vidíme, že to může být i ohrožení. Řeší to třeba i USA, které to berou jako otázku národní bezpečnosti. Evropa by k tomu měla přistoupit stejně,“ dodal Adam Vojtěch.

Podle eurokomisařky Stelly Kyrkiadesové Brusel zásoby léků v Evropě monitoruje a v současnosti nemá informace o nedostatcích způsobených situací v Číně.

Mluvčí českého ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová pro Echo24 uvedla, že koronavirus pro tuto chvíli dodávky léků do tuzemska neovlivnil, komplikace při dovozu některých léčiv se podle jí objevují neustále. „Jde ale většinou o několik málo desítek druhů léků, které jsou jen těžko nahraditelné a které po určitou dobu chybí. Obecně, bez ohledu na koronavirus, výpadky některých léků je problém celoevropský. A vlastně už ne jen evropský. Máme informace, že i takové země, jako je Kanada, Austrálie nebo dokonce USA také musí zavádět opatření podporující dostupnost léčiv,“ informovala s dodatkem, že nejčastější příčiny výpadků jsou na straně výrobce.

To, že by docházelo k výpadkům dodávky léčiv do ČR kvůli epidemii koronaviru, odmítá také mluvčí českého Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Barbora Peterová. Podle ní nebyly v této souvislosti uzavřeny žádné farmaceutické továrny na čínském území.

Situace v Číně neohrožuje jen dodávky léků, ale také ochranných pomůcek, například roušek. „My jako Česká republika jsme upozorňovali na to, že může být problém s nedostatkem roušek nebo respirátorů,“ řekl novinářům ministr Vojtěch, podle něhož Praha projevila zájem o společný evropský nákup těchto ochranných prostředků, který připravuje EK.

Nový typ koronaviru zabil v Číně již přes 1300 lidí, nakazilo se jich více než 60 000. V Evropě se virus dosud rozšířil do Německa, Francie, Itálie, Španělska, Belgie, Británie, Švédska a Finska. Úřady registrují přes čtyři desítky infikovaných.

Foto:

Echo24

Čtěte také: VIDEO: Mladík předstíral záchvat po nákaze koronavirem. Hrozí mu pět let vězení

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Bezpohlavní Jaguar

KOMENTÁŘ

Skupina bezpohlavních bytostí vystoupí ze žlutého výtahu na povrch fialové planety. Různě poskakují, máchají kladivy i štětci, zatímco se objevují slogany jako ...

00:08

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články