Tahle vláda ničí mladé
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
NĚMECKÝ PRŮMYSL V PROBLÉMECH
Německý technologický koncern Bosch zaměstnancům centrály zkrátí pracovní dobu. Od března jich bude 450 pracovat jen 35 hodin týdně, místo dosavadních 38 nebo ...
Dostali jsme se do bizarní situace. Vláda úplně rezignovala na otevření škol. Odmítá říct jakékoliv datum, kdy by se děti a mladí mohli alespoň v nějaké formě odlepit od domácích počítačů a začít konečně trochu normálně žít. Studovat, sportovat, věnovat se svým zájmům. Nic z toho se dlouhodobě přes online provozovat nedá. Bizarní je, že tím, kdo tlačí na otevření škol a návrat mladých k alespoň trochu normálnímu životu, nejsou opoziční strany, ale vládní komunisté.
Ti kabinetu Andreje Babiše pomohli prodloužit nouzový stav do 14. února za podmínky, že se začátkem února vrátí do škol alespoň všichni žáci prvního stupně základních škol a maturanti. Vláda se ten slib ani nepokusila dodržet. Žádné datum otevření škol neohlásila. Přestože počet nakažených je nižší, než když komunistům ten slib dávala. Ti se samozřejmě cítí podvedeni a vypouštějí do éteru, že vládě Andreje Babiše, kterou drží u moci, vypoví podporu. Zjevně už mají role užitečných idiotů, kterou úspěšně v posledních letech hrají, dost. A volby se blíží.
Otevření škol dnes nemá ve vládě žádného zastánce. Ministr Robert Plaga, který se za vzdělání dětí ještě na podzim často docela ostře pral, se stáhl do kouta. Na všechny otázky, jak, kdy, co se školami bude, říká nevím. Jediné, čemu se věnuje, je zmírnění státních maturit, do něhož ho tlačí premiér Andrej Babiš. Je to výstižná ukázka, jak se Babišova vláda ke školám a vzdělání staví. Nejdřív je zavře a pak s odvoláním na to, že se studenti kvůli tomu neměli šanci nic moc naučit, sníží laťky u zkoušek. Destrukce vzdělání se vším všudy.
Robert Plaga teď po několika měsících, kdy tiše seděl v koutě, poprvé přichází s nějakým nápadem, jak školy otevřít. Prý by se to dalo, kdyby se žáci masivně testovali. Ministerstvo zdravotnictví už podle něho chystá plán. Oznamuje, že to nebude, světe div se, trvat řádově měsíce, ale týdny. Takže ministerstvo zdravotnictví bude teď několik týdnů přemýšlet a děti a mladí lidé budou dál tvrdnout v izolaci u počítačů.
Nápad s testováním by mohl fungovat, jak ukazuje třeba příklad Francie. Ta má otevřené základní i střední školy a masivně v nich testuje (dělá zhruba milion testů za měsíc, u nás by to znamenalo na počet obyvatel asi 165 tisíc).
Plaga nemá vymyšlený systém, jak přesně by to mělo fungovat. Naznačuje ale, že by se testovalo tam, kde by se ve třídě objevil nakažený. Masové testování studentů ve školách by bylo výrazně jednodušší, kdyby vláda začala do volného prodeje distribuovat ATG testy. Ten by každému školákovi mohli přímo doma udělat rodiče. Jenže vláda se k uvolnění ATG testů stále nerozhoupala. Lidé na ně musejí chodit do front na odběrová místa.
Vláda Andreje Babiše už dlouho nemá nad epidemií žádnou kontrolu. Většina lidí vůbec neví, kde se nakazila. Trasování kontraktů nefunguje, protože lidé své kontakty nehlásí. Na jednoho nakaženého minulý týden podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové připadalo v průměru 0,79 kontaktu. Na jaře, kdy byla mobilita lidí výrazně nižší, to bylo v průměru jedenáct kontaktů.
Lidé se karanténám vyhýbají. Teď už nebude fungovat nic jiného než motivace. Plná náhrada příjmů lidí s pozitivním testem i jejich kontaktů, všech, kdo skončí v karanténě. Osmého února mimochodem přesně to zavádí Švýcarsko. A dále co nejsnáz dostupné ATG testy. Spolu s rychlým naočkováním rizikových skupin je to jediná cesta, jak společnost rychle otevřít.
Tahle vláda kvůli své neschopnosti brutálně obětovala děti a mladé lidi, které zavřela doma u počítačů. Ještě horší je, že jejich zájmy bohužel dost razantně nehájí ani středopravicová opozice od ODS po Piráty.