Praha má problém. Za dva dny dvě havárie a přes 20 000 lidí bez vody
Prasklé potrubí
Praskající vodovodní trubky komplikují život tisícům obyvatel Prahy 5 a 6. Po úterní havárii v Patočkově ulici se situace opakovala o pár ulic dál, kde v noci na středu praskl další vodovodní řad v Břevnovské ulici. Bez vody se tak ocitlo přes dvacet tisíc obyvatel. Podle mluvčího Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Tomáše Mrázka se jedná nejspíše o únavu materiálu.
Pražské vodovody na Břevnově mají za necelé dva dny sérii havárií. Nejdříve praskl v úterý odpoledne vodovodní řad z roku 1979 na dopravně vytížené Patočkově ulici. O pár hodin se stala havárie i na potrubí ve vedlejší ulici, které je z roku 1948. „Zřejmě to spolu souvisí, protože řady na sebe navazují a navíc je Břevnovská ulice kolmá na Patočkovu,“ řekl pro Echo24 mluvčí PVK Tomáš Mrázek.
Rázem tak o vodu přišlo na 22 tisíc obyvatel šestého i pátého městského obvodu. Podle Mrázka se jedná o únavu materiálu, kdy se typ potrubí na Patočkově ulici řadí mezi jedny z nejhorších. „Obecně jsou v nejhorším stavu řady ze sedmdesátých a osmdesátých let, kdy Československo muselo dovážet v rámci RVHP polskou litinu. Ty jsou kvalitně nejhorší. Nejlepší stav vykazují ty, které jsou vytvořené za první republiky a také samozřejmě ty nejnovější,“ řekl pro Echo24 Mrázek. „Doufáme, že se tato situace nebude opakovat. Přesto to nemůžeme vyloučit,“ dodal mluvčí PVK.
Původně se předpokládalo, že se dodávka vody obnoví ve středu dopoledne kolem 10:00. Nový předpokládaný čas je však až v 18:00. Z informací na webu také vyplývá, že PVK zajistila v oblasti náhradní zásobování balenou vodou, cisternami, případně instalováním hydrantového nástavce s výdejním kohoutem.
Na Praze 6 se už dříve stala velká havárie vody před čtyřmi lety. Tehdy zůstaly Dejvice a Bubeneč bez pitné vody 24. do 28. května 2015. Havárii a následné kontaminaci vody předcházela oprava vodovodního řadu z roku 1960. Následné požití vody znečištěné viry a bakteriemi způsobilo zdravotní problémy 5100 lidem, přičemž nejméně 33 z nich skončilo kvůli střevním potížím v nemocnici. Hygienici poté nařídili plošné očkování dětí do 15 let proti žloutence typu A.
Letos na konci října potvrdil Obvodní soud pro Prahu 6 peněžité tresty ve výši 140 tisíc a 100 tisíc korun pro dva zaměstnance PVK, protože jejich rozhodnutí vedlo ke kontaminaci sítě s pitnou vodou, která obsahovala koliformní bakterie Escherichia coli a noroviry. Kontaminovaná voda natekla do opravovaného vodovodního řadu jeho prasklinou, o jejíž existenci zaměstnanci nevěděli.