Česko a Polsko požádají EU o peníze na migranty z Ukrajiny
FIALA VE VARŠAVĚ
Česká republika a Polsko požádají Evropskou unii o další prostředky na zvládání uprchlické vlny, která proudí z válkou zasažené Ukrajiny. Oznámil to polský premiér Mateusz Morawieckým po jednání se svým českým protějškem Petrem Fialou, který v pátek odcestoval do Varšavy. Tématem jednání byla zejména válka na Ukrajině a energetická bezpečnost Předsedové vlád se současně dohodli na obnovení jednání o výstavbě česko-polského plynovodu Stork II.
Do Polska od začátku ruské invaze na Ukrajinu přicestovaly tři miliony Ukrajinců, do Česka asi 300 000. „Ukrajinci bojují i za naši svrchovanost a svobodu,“ zdůraznil Morawiecki a upozornil, že ukrajinští uprchlíci v Polsku pracují ku prospěchu země, nejde tedy jen o jednostrannou pomoc ze strany Polska.
Fiala při čtvrtečních interpelacích uvedl, že bude přesvědčovat polského premiéra, aby Polsko neomezovalo dodávky černého uhlí do Česka.
Na pořadu rozhovorů byla také energetická bezpečnost, bilaterální spolupráce a přípravy českého předsednictví v EU. Diskuze se zaměřila i na další geopolitická témata spojená s ruskou agresí, konkrétně na rozšiřování EU o země západního Balkánu a Východního partnerství a na posílení obranné spolupráce východního křídla NATO a EU, dodal úřad vlády.
Polsko je zemí, kam po ruské agresi na Ukrajinu zamířil největší počet uprchlíků, často žen a dětí. Země aktivně pomáhá Kyjevu nejen humanitárně, ale také dodávkami zbraní. Morawiecki a Fiala byli spolu se slovinským premiérem Janezem Janšou prvními šéfy vlád, kteří ještě za trvání bojů v blízkosti města ukrajinskou metropoli navštívili.
Varšava od středy čelí nové situaci poté, co ruský plynárenský gigant Gazprom oznámil, že do Polska a také do Bulharska přestává dodávat plyn. Země odmítly začít využívat Moskvou vytvořený mechanismus plateb za tuto energetickou surovinu.