Český průmysl v únoru meziročně poklesl o 2,6 procenta. Více, než se čekalo
PROPAD PRŮMYSLU
Český průmysl v únoru přešel do meziročního poklesu o 2,6 procenta z lednového růstu o 0,3 procenta. Hůře si vedla výroba aut, elektrických zařízení i stavebních hmot. Firmy ale uzavřely více nových zakázek než loni. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Meziměsíčně průmyslová výroby klesla o dvě procenta. Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy je propad větší, než se čekalo. Průmysl oslabuje prý především propad autoprůmyslu.
„Za horším výsledkem stojí mimo jiné výpadky v dodavatelsko-odběratelských vztazích v důsledku probíhající pandemie,“ uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka. Upozornil, že loňský únor byl poslední měsíc, který pandemie nepoznamenala.
Horší výsledky letos zaznamenala především významná odvětví zpracovatelského průmyslu. Produkce aut klesla v únoru meziročně o osm procent, výroba elektrických zařízení o 4,2 procenta a produkce nekovových minerálních výrobků si pohoršila o 8,8 procenta. Naopak o čtvrtinu lepší výsledek zaznamenala výroba farmaceutických přípravků, mírně lepší byla i výroba energií.
Trh přitom ve střední hodnotě odhadů analytiků oslovených agenturou Bloomberg předpokládal únorový růst, a to o 0,4 procenta, uvedl Kovanda.
„Kvůli nedostatku čipů z Asie musela hned zkraje roku omezovat svoji výrobu například i automobilka Škoda Auto, podobné potíže přitom zasáhly celý koncern Volkswagen. Mladoboleslavská automobilka kvůli těmto výpadkům subdodávek zastavila výrobu v několika provozech a směnách. Výpadkům v subdodávkách čelí také třeba kolínská automobilka TPCA,“ napsal k poklesu Kovanda. „Výsledkem je citelný únorový propad autoprůmyslu, o osm procent meziročně. Tento propad ve výrobě aut táhl dolů celý průmysl,“ myslí si.
Vedoucí oddělení statistiky průmyslu Veronika Doležalová ale považuje za pozitivní, že podniky uzavřely více nových zakázek než loni. „Na druhou stranu se průmyslovým podnikům podařilo uzavřít více nových zakázek než před rokem, a to i přes vyšší loňskou srovnávací základnu,“ uvedla. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 6,7 procenta. Nové zakázky se zahraničí byly vyšší o 8,9 procenta, tuzemské zakázky pak o 1,5 procenta.
Průmyslové podniky v únoru zaměstnávaly o 3,3 procenta lidí méně než o rok dříve, průměrná mzda zaměstnanců se zvýšila o 0,9 procenta.
Statistici upozornili, že meziroční vývoj všech ukazatelů je publikován po očištění o vliv počtu pracovních dnů. „Únor 2021 měl stejný počet pracovních dnů jako únor 2020,“ dodali.