Piráti chtějí odvolat Okamuru kvůli výrokům o pracovním táboře v Letech
Kauza Lety
Poslanecký klub Pirátské strany podpoří návrh na odvolání předsedy SPD Tomia Okamury z funkce místopředsedy Poslanecké sněmovny. Důvodem pro podání návrhu jsou jeho nedávné výroky, kterými relativizoval utrpení obětí v pracovním táboře v Letech na Písecku během druhé světové války.
„Tomio Okamura svými výroky zpochybnil kruté podmínky a úmrtí v táboře Lety. Pokud pan Okamura ví, co se v Letech dělo za hrůzy a svými výroky testuje, kolik mu toho projde, je to snad ještě závažnější než neznalost faktů. V této funkci totiž reprezentuje nejen sebe a svou stranu, ale i celý zastupitelský sbor,“ uvedla místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová, která se dlouhodobě zabývá problematikou menšin a lidských práv.
Pro odvolání předsedy SPD z čela Sněmovny se vyjádřili i ostatní politici, ČSSD to chce doporučit její dosavadní předseda Milan Chovanec. Stejně tak se vyjádřili i lidovci. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš naopak ve středu uvedl, že omluvu považuje za dostatečnou.
Okamura v lednu řekl, že tábor v Letech nebyl oplocený a byl v něm volný pohyb. Později se omluvil za vyjádření, že tábor nebyl oplocený, uvedl však, že ho většinou nikdo nehlídal a lidé v něm se mohli volně pohybovat. Za vyjádření ho kritizovala pražská židovská obec či Muzeum romské kultury. Spatřují v něm totiž popírání holokaustu.
Na Tomia Okamuru podalo trestní oznámení česko-romské sdružení Konexe za trestný čin Popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia (§ 405 trestního zákoníku, za který hrozí 6 měsíců až tři roky vězení). Obvinění ze stejného činu čelí i poslanec SPD Miloslav Rozner, na kterého podali trestní oznámení Mladí sociální demokraté. Rozner totiž označil koncentrační tábor pro Romy v Letech u Písku za „neexistující pseudokoncentrák“.