Češi po příjezdu do Británie musí od soboty do karantény
KORONAVIROVÁ SITUACE
Británie od soboty zařadí Českou republiku, Švýcarsko a Jamajku na svůj karanténní seznam. Oznámil to britský ministr dopravy Grant Shapps. Lidé, kteří do Británie přicestují z Česka po sobotních 05:00 SELČ, se tak budou muset na 14 dní sami izolovat. Mezi země, kam budou moci Britové ze zdravotního hlediska cestovat bezpečně, byla naopak vrácena Kuba. Karanténa pro cestující z rizikových zemí má zpomalit šíření koronavirové infekce.
„Data ukazují, že musíme vyškrtnout Českou republiku, Jamajku a Švýcarsko z našeho seznamu koronavirových cestovných koridorů, abychom udrželi infekční čísla nízko," uvedl Shapps v prohlášení.
Británie své seznamy bezpečných a rizikových zemí aktualizuje každý týden. Minule karanténní omezení uvalila na navrátilce z Chorvatska, Rakouska a Trinidadu a Tobaga a zrušila je pro příchozí z Portugalska. Už dříve Londýn zavedl povinnost 14denní karantény pro cestující ze Španělska, Francie, Nizozemska či Malty.
Lidem, kteří se neuchýlí do karantény, hrozí v Anglii, Walesu a Severním Irsku pokuta ve výši až 1000 liber (zhruba 29.400 korun) a ve Skotsku 480 liber. V opakovaných případech však mohou úřady uložit peněžitý trest až 5000 liber.
Samotná Británie ve čtvrtek zaznamenala 1522 nových případů koronavirové nákazy, což je druhý nejvyšší nárůst od 12. června, vyplývá z vládních údajů. Británie rovněž hlásí dalších 12 úmrtí v souvislosti s covidem-19. Celkový počet úmrtí v infekcí nejhůře zasažené evropské zemi tak podle oficiálních statistik dosáhl 41.477.
Po návratu z Chorvatska není nutný test
Zatím žádná opatření se naopak nebudou týkat návratů Čechů z Chorvatska či Francie. Zde nebudou potřeba testy na koronavirus nejméně do 7. září, potvrdila ve čtvrtek hlavní hygienička Jarmila Rážová. Čechům v těchto destinacích hygienici doporučují vyhýbat se místům s větším počtem osob, jako jsou bary nebo noční podniky, nosit roušky, dodržovat odstupy a častěji si mít ruce.
K opatřením při návratu z Chorvatska hygienici nepřistoupili mimo jiné proto, že v zemi jsou desítky tisíc Čechů, kteří se s koncem prázdnin chystají domů, objasnil náměstek ministra zahraničí Martin Smolek. Dalším důvodem jsou kroky chorvatské vlády, která například zakázala provoz nočních barů.