„Jeďte a střílejte je z aut!“. Islamistické nevěsty chtějí zpátky do Evropy

Týdeník Echo - esej

„Jeďte a střílejte je z aut!“. Islamistické nevěsty chtějí zpátky do EvropyTýdeník Echo
Za peníze od rodičů, určené na vysokoškolské studium, se Hoda Muthanaová vypravila za bojovníky Islámského státu a dala se jim zcela k dispozici. Foto:

Foto: Profimedia.cz

2
Komentáře
Ondřej Šmigol
Sdílet:

Islámský stát byl poražen. Tedy pokud věříme americkému prezidentu Donaldu Trumpovi. Experti však upozorňují, že v Sýrii zůstává dvacet až třicet tisíc jeho bojovníků. Fakt je, že chalífát ztratil kontrolu nad svým téměř veškerým územím. Posledním kusem země, který drží, je městečko Baghuz na syrsko-irácké hranici. V posledních týdnech sloužilo jako shromaždiště islamistů, kteří ustupovali na všech frontách. Město je obklíčené ze všech stran a pod neustálým bombardováním. Do rukou obléhatelů, tedy především Kurdů podporovaných Američany, začal proudit dav vzdávajících se islamistických bojovníků, mezi nimi i občanů západních zemí. Ty se tak ocitly před dilematem, co si se „svými islamisty“ počít. U mužů je rozhodnutí zdánlivě jednoduché, odsoudit a zavřít. Rozhodnutí, co se stovkami dívek a žen, které odešly do Islámského státu se provdat, je mnohem složitější.

Odhaduje se, že za islamisty do Sýrie a Iráku odešlo ze Západu 550 až 1000 žen, či spíše dívek. Mnohým z nich nebylo ještě ani osmnáct let. U nejmladších se věk odhaduje na čtrnáct. V médiích se objevily zprávy o třech z nich, které novináři vypátrali v kurdských internačních táborech. Se Shamimou Begumovou udělaly rozhovor britské The Times. Kimberly Polmanová a Hoda Muthanaová poskytly vyjádření pro New York Times.

Jejich příběhy jsou v mnohém podobné. Tehdy patnáctiletá Begumová utekla z domova v Londýně v únoru 2015 se dvěma kamarádkami, aby se přidaly ke čtvrté, která již v Sýrii byla. Všechny se provdaly za bojovníky Islámského státu. Begumová stihla – než byla zajata – dvakrát porodit, obě děti zemřely, nejspíš na podvýživu. V době rozhovoru s The Times byla těhotná už potřetí (v devátém měsíci těhotenství). Jedna z jejích kamarádek zahynula během ruského náletu na Rakku, hlavní město islamistů, další dvě se prý rozhodly zůstat v Baghuzu až do úplného konce.

Peníze na studium

Dvacetiletá Muthanová se v roce 2014 přihlásila na univerzitu v americké Alabamě. Ve skutečnosti to byla jen záminka, aby dostala od rodičů peníze na studium; finančně zajištěna poté odjela do Sýrie.

Za peníze od rodičů, určené na vysokoškolské  studium, se Hoda Muthanaová vypravila za bojovníky Islámského státu a dala se jim zcela k dispozici.
Za peníze od rodičů, určené na vysokoškolské studium, se Hoda Muthanaová vypravila za bojovníky Islámského státu a dala se jim zcela k dispozici. Foto:

Foto: Profimedia.cz

Kimberly Polmanová je asi nejzajímavější případ z trojice. Vyrůstala v Kanadě jako mennonitka, což je odnož křesťanství, později ale konvertovala k islámu. Když se v roce 2015 rozhodla přidat k Islámskému státu, bylo jí 42 a měla tři dospělé děti.

Všechny tři ženy se do Sýrie vydaly již v období, kdy bylo celému světu jasné, jaké zvěrstva Islámský stát páchá. Přesto trvají na tom, že se ničeho nedopustily. „Nedělala jsem nic nebezpečného. Nikdy jsem netvořila propagandu. Nikdy jsem nikoho nenabádala, aby se vydal do Sýrie,“ tvrdí Begumová. „Nezajímá mě krveprolití a nevěděla jsem, čemu věřit. Byla to videa na YouTube. Co je tam pravdivé? Co není pravdivé?“ odůvodnila svoji neznalost Polmanová. Muthanaová tvrdí, že jí vymyli mozek.

Jejich tvrzení jsou přinejmenším pochybná a snadno vyvratitelná. Begumová je zachycena na videu s kalašnikovem v rukou. Muthanaová po příjezdu do Islámského státu sdílela na Twitteru fotografii amerického pasu s popiskem „Brzy bude táborák“. Pod pseudonymem Umm Jihad (matka džihádu) na internetu chválila teroristické útoky v Evropě a vyzývala k dalším. „Smekám před mudžahedíny v Paříži,“ tweetovala po útoku na Charlie Hebdo. „Američané, probuďte se! Můžete toho tolik dokázat, dokud žijete pod naším největším nepřítelem, dost vašeho spaní! Jeďte a střílejte je z aut a prolijte všechnu jejich krev, nebo si pronajměte velký náklaďák a všechny je zajeďte,“ radila v březnu 2015. „Je tu tolik Australanů a Britů, ale kde jsou Američané? Probuďte se, vy zbabělci,“ vyzývala k cestě do Sýrie. Britské úřady odhadují, že k Islámskému státu uteklo okolo 70 žen. Američané mají záznamy o 13 zběhlých dívkách.

Polmanová a Muthanaová se aspoň tváří, že se za své činy kají. „Nemám slova pro to, jak moc toho lituji,“ řekla Polmanová. „Když se na to zpětně dívám, nemůžu dostatečně zdůraznit, jak moc šílený nápad to byl. Nemohu tomu uvěřit, zničila jsem si život, zničila jsem si budoucnost,“ tvrdila Muthanaová. Její právník zveřejnil dopis, ve kterém Muthanaová píše, že „nedocenila a možná ani nepochopila, jak jsou důležité svobody, které v Americe máme. Nyní již chápu“.

Bez lítosti

Rozhovor The Times s Begumovou vyvolal v Británii vlnu pobouření, islamistka totiž neprojevila sebemenší lítost. „Nejsem ta stejná hloupá malá patnáctiletá školačka, která utekla z Bethnal Green (londýnská čtvrť – pozn. red.) před čtyřmi roky.“ Z obléhaného Baghuzu odešla jen proto, aby zachránila své ještě nenarozené dítě. „Byla jsem slabá. Nemohla jsem vydržet utrpení a strádání na bojišti. Ale také jsem se bála, že dítě, které se chystám porodit, zemře, stejně jako moje předešlé děti, kdybych zůstala.“ Také stále schvaluje ukrutnosti spáchané Islámským státem. „Když jsem spatřila první useknutou hlavu v koši, vůbec mě to nerozrušilo. Byla od bojovníka zajatého na bojišti, nepřítele islámu. Jenom jsem pomyslela na to, co by udělal muslimské ženě, kdyby měl příležitost.“ Podobně obhajovala stínání západních žurnalistů. „Novináři mohou být také špioni, kteří se dostali do Sýrie nelegálně. Jsou bezpečnostním rizikem pro chalífát.“

Shamima Begumová utekla z Londýna v patnácti letech, provdala se za příslušníka Islámského státu a narodily se jim tři děti.
Shamima Begumová utekla z Londýna v patnácti letech, provdala se za příslušníka Islámského státu a narodily se jim tři děti. Foto: Foto: Profimedia.cz

Kurdové ve svých internačních táborech nyní zadržují několik stovek bojovníků, kteří mají západní občanství. Na rozdíl od ostatních skupin bojujících v Sýrii Kurdové nepopravovali zajaté teroristy ještě na bojišti. Mělo to dva důvody. Zaprvé věřili, že výslechy živých mohou odhalit důležité informace. Zadruhé si mysleli, že zadržení západní občané mohou být cennou pojistkou, pokud by Američané a spol. stáhli svou podporu a vydali Kurdy napospas Asadovi a Erdoğanovi. Nyní si nejspíš všichni přejí, aby je rovnou stříleli.

Přihlaste se konzulovi

Podle západních vlád by se zadržení islamisté měli přihlásit nejbližšímu konzulovi, který poté zařídí jejich repatriaci do země, kde budou postaveni před soud. Neoficiálně doufají, že se nikdo nedostaví (to se z internačního tábora opravdu dělá obtížně). Kurdové vyhrožují, že zajaté lidi ze Západu propustí a ti se dostanou do vlasti na vlastní pěst. Zatím své občany přijaly pouze USA, které mají tu výhodu, že jich je relativně málo, do Sýrie se vydalo bojovat asi 59 Američanů. Navíc přísné protiteroristické zákony zjednodušují jejich stíhání. Trump toho využil a vyzval, aby Evropané přijali asi „svých“ 800 lidí zadržovaných v Sýrii. Evropské země se brání, že to není tak jednoduché. Pobyt na území Islámského státu není sám o sobě trestný. Mnoho vracejících se mužů tvrdí, že se do války nikdy nezapojili. Přinejhorším prý sloužili pouze jako podpůrný personál, například jako ševci. Britská vláda zveřejnila, že z asi 400 lidí, kteří se již vrátili z Islámského státu, je pouze 40 trestně stíháno. Kurdové nyní zadržují 42 lidí s německými pasy, Němci vydali zatykač pouze na 18 z nich, v ostatních případech prý není dostatek důkazů, aby mohli zahájit stíhání.

Navíc se evropské vlády bojí, že zadržování islamistů by mohlo být kontraproduktivní. Věznice jsou totiž živnou půdou pro konverzi. V roce 2015 francouzské úřady odhadovaly, že 70 % všech vězňů jsou muslimové. V Británii 30 % z vězněných muslimů jsou konvertité. Další problém je, co s propuštěnými islamisty, jakmile si svůj trest odsedí. V dalším ovlivňování jim lze stěží zabránit.

A u žen je to ještě složitější. Bojové zapojení se jim dokazuje obtížněji. Navíc část západní společnosti má tendenci nahlížet na ty, které odešly k Islámskému státu, jako na oběti. Některá britská média se za Begumovou postavila a popisují její cestu do Sýrie jako pubertální exces, podobný tomu, když náctiletá dívka uteče za rockovou kapelou. Ženy tudíž čekají u evropských soudů ještě mírnější tresty než muže. První uvězněnou navrátilkou z Islámského státu v Británii se stala Tareena Shakilová, v lednu 2016 odsouzená na šest let. Už je na svobodě, v půli trestu byla propuštěna na podmínku.

Není tedy divu, že se západní země zdráhají džihádistické nevěsty přijímat zpátky. Znovu však narážejí na odpor vlastní justice. Belgický soud nařídil vládě přijmout zpět ze Sýrie dvě ženy a šest jejich dětí. Trump oznámil, že zabrání Muthanaové vrátit se zpět do USA. Podobné prohlášení vydal britský ministr vnitra Sajid Javid v případě Begumové: bude jí odebráno britské občanství. Jenže domácí zákony mohou taková rozhodnutí zvrátit. Muthanaová byla narozena v USA, je tudíž považována za rozenou Američanku, které nesmí být odepřen vstup. Britské zákony zakazují odebrání občanství, pokud člověk žádné jiné nemá. Javid tvrdí, že Begumová je zároveň občankou Bangladéše. Bangladéš to popírá.

Islámský stát svou činnost nekončí. Vyzývá své stoupence, aby zamířili do jiných částí světa, třeba do severní Afriky, či aby šířili džihád doma. Je docela možné, že příští velký útok spáchá islamistická nevěsta.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články