Působivá korekce legendy o věčném slavíkovi. Nová kniha o Gottovi
ECHOPRIME
Smrt Karla Gotta a reakce společnosti na ni byla poslední velkou českou veřejnou událostí předcovidové doby. Byla „velká“ ve virtuálním světě i v tom reálném, jakkoli média asi předpokládala a snad si i přála cosi ještě mohutnějšího, Prahu ucpanou truchlícími zástupy, roztrženou oponu Národního divadla…
Dá se to vnímat i symbolicky – byl-li příchod pandemie začátkem nějaké nové éry, dá se ve zpěvákově odchodu vidět příznak konce nějakého období. Po dvou letech může Gottova smrt působit jako vzdálenější, než by uplynulému času odpovídalo, svět se během té doby skutečně změnil a jaksi vzdálil dnešnímu pohledu na to, co změně bezprostředně předcházelo. Kniha Pavla Klusáka Gott / Československý příběh je ale v každém případě na poli literatury faktu vysoký standard, navíc je přístupná čtenáři i nespecializovanému, vtáhne však i zájemce, jehož interes o téma je hlubší. Mimoto jde o příklad dobře zvládnutého řemesla.
Kniha je prezentovaná jako korekce gottovské legendy, již zpěvák a lidé kolem něho vytvořili, je uvedena historkou o autorově setkání s německou publicistkou, která opustila záměr natočit o hvězdě dokument, protože byla opakovaně upozorňována na to, z jakého úhlu je přípustné hvězdu zabírat. O Klusákově Gottovi se ale nedá říct, že by byl programově obrazoborecký, nesený výhradně záměrem vylíčit zpěváka v co nejhorším světle. Pavel Klusák je přední český hudební publicista, zaměřený především na tvorbu mimo hlavní proud, jak se říkalo, alternativní, progresivní, posluchačsky náročnou, často v opozici vůči všemu, co v pop music reprezentují interpreti typu Karla Gotta. Jeho kniha se ale nad svět té nejspotřebnější pop music nepovyšuje, dokáže ho živě i odstíněně evokovat.