Zapomeňte na jablka. Českému exportu ovoce a zeleniny vládnou banány
Export ovoce a zeleniny
Na první pohled by se mohlo zdát, že je Česko pěstitelskou banánovou velmocí. Mezi ovocem a zeleninou se banány z Česka nejvíce vyvážejí do zemí v rámci Evropské unie. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) se mezi lednem a červnem uskutečnil vývoz banánů v objemu 30 tisíc tun zboží v hodnotě 657 milionů korun. U exportu jablek se například ve stejném období jednalo pouze o necelých 5 tisíc tun v hodnotě 41 milionů korun. Zásluhu na tom má reexport, který se usnadnil vstupem země do Evropské unie v roce 2004. Za 19 let se pak vývoz banánů navýšil o 200 procent.
Poněkud překvapivě okupují banány první příčku v exportu ovoce a zeleniny. Podle statistik ČSÚ se dovozu banánů začalo výrazněji dařit po roce 2000, kdy se exportovalo pouze dva a půl tisíce tun zboží. Po vstupu do EU se však banánový byznys navýšil, kdy v roce 2004 vyvážela Česká republika přes 43 tisíc tun. V loňském roce pak vývoz přesáhl 56 tisíc tun. „Dovezli jsme vloni oproti roku 2000 banánů téměř dvojnásobný objem, ale vyvezli jsme více než 23 krát více. Jsme na volném trhu, a tak banány ze zámoří dovážíme a část z nich po Evropě zase vyvážíme,“ řekl pro Echo24 předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha.
Právě díky reexportům se tak banány dostaly na čelní pozice ve vývozu. V rámci Evropské unie je však běžné, že existují země, které nejsou konečným příjemcem zásilky. Podle agrárního analytika Petra Havla se to týká většiny exotického zboží a čísla ve vývozu jsou tak administrativní záležitostí.
Nejčastěji se banány z České republiky dovážejí do tří zemí, které znamenají 85 procent veškerého exportu. „V roce 2018 jsme vyvezli banány nejvíce na Slovensko, tedy 35 tisíc tun, a do Polska s Rumunskem po 6 tisících tun. Naprostá většina asi 32 procent z objemu vývozu banánů z ČR šlo vloni na Slovensko,“ uvedl Martin Pýcha.
Havel zároveň upozorňuje, že každý další reexport se promítne na ceně v obchodech. Banány se tak na Slovensku budou prodávat dráž než u českých obchodníků. „Každý další mezičlánek se vždycky o něco podraží. Nikdo to nedělá úplně zadarmo. Vždycky by se ale měly státy snažit o takzvané krátké dodavatelské řetězce, tedy vyloučit z procesu od výrobce k zákazníkovi co nejvíce mezičlánků. Ideální by bylo, kdyby tam nebyl žádný. Má to především pozitivní ekologický dopad a díky tomu se nemusí používat tolik konzervantů,“ řekl Petr Havel.
Do České republiky dorazilo nejvíce banánů z Kolumbie, Kostariky, Ekvádoru, Kamerunu a Panamy. Přesto jsou v Evropské unii státy, které na exportu banánů velmi vydělávají. „U banánů ale i u tropického ovoce se jedná o letitý problém, protože v Evropské unii jsou země ve výhodném obchodu se svými bývalými koloniemi. U nich pak mají zvýhodněné bezcelní kvóty. Když na tom chtějí něco vydělat, tak zboží přijmou bez cla a následný export je nákladnější. Takovými transporty se nabaluje cena produktů a zároveň se ztrácí čerstvost. U banánů je výhoda, že ve slupce déle vydrží. Podmínkou však je, že se sklízí v ne optimální zralosti a pak to dozrává v průběhu transportu,“ řekl dále Havel.
Podle vedoucího katedry tropických plodin a agrolesnictví na České zemědělské univerzitě Bohdana Lojky jsou banány obecně jedním z nejvyváženějších druhů ovoce. „Největším světovým producentem je Indie, ale vývozcem jsou hlavně země Střední a Jižní Ameriky jako Kolumbie, Ekvádor, Guatemala a Kostarika. Z druhů jde zejména o odrůdu Cavendish,“ řekl pro Echo24 Bohdan Lojka. „Je to samozřejmě tím, že se jednoduše pěstují, mají vysoký výnos a dají se velmi dobře transportovat a skladovat. Spotřebitelé je navíc dobře znají v Severní Americe a Evropě. V zemích původu jsou pak základní potravinovou plodinou. Hlavně tedy plod plantain, které jsou zeleninovými banány na vaření. Ty se ale moc nevyvážejí,“ dodal Lojka.