Veterán z Afghánistánu je se svým novým penisem spokojen. Díky zatím nejrozsáhlejší transplataci
Úspěšný zákrok
Velkým úspěchem skončila 14hodinová operace amerického lékařského týmu z Johns Hopkins School of Medicine v Baltimoru. Tomu se zdařila už čtvrtá transplantace penisu, tentokrát ve své nejkomplexnější podobě. Americkému vojákovi, který před několika lety utrpěl v Afghánistánu vážná poranění, přioperovali penis, šourek i dolní břišní stěnu, čímž mu obnovil řadu funkcí a zajistili normální život.
Operace se uskutečnila na jaře roku 2018, lékaři ji detailně ale přiblížili až o 19 měsíců později v časopisu New England Journal of Medicine, o zákroku informovaly také Los Angeles Times. Pacientem byla americký voják, kterého nešťastně zranila nastražená nášlapná mina. Na transplantaci se podílelo na 35 lékařů a dalších pracovníků, transplantované části těla pak povětšinou pocházely od dárců, šlo především o nervy a svaly.
Obecně šlo už o čtvrtou operaci svého druhu, byla však jasně nejkompletnější. „Je to nepředstavitelný skok,“ míní Curtis Cetrulo, který vedl první transplantaci penisu na světě. Tým z Baltimoru si dle něj musel poučit z předešlých zákroků, ale také z transplantací rukou a obličeje. Ty jim přinesly řadu klíčových poznatků o regeneraci lidských nervů nebo spojování tkáně na citlivých místech těla. Svou práci si lékaři nejprve zkoušeli na krysách nebo na pitevně.
Výsledkem složitého zákroku je návrat celé řady funkcí do normálu. Veterán může po několika letech zase močit, vrátil se mu cit na penisu, dosáhne erekce i orgasmu. Z etických důvodů mu však nebyl transplantována varlata dárce s cizí DNA, nemůže se tak stát otcem a musí brát pravidelně léky. Muž se však cítí „zase celý“ a je „s transplantací a s důsledky, které z toho pro něj do budoucna vyplývají, velmi spokojený“.