Babiš tvrdí, že chce ukončit chov slepic v klecích. Jeho poslanci ale hlasují jinak
Klecové chovy slepic
Veřejně prezentované názory předsedy vlády a hnutí ANO Andreje Babiše jsou v rozporu s tím, jak se projevují někteří jeho poslanci. Ti totiž v zemědělském výboru nepodpořili konec tzv. obohacených klecí pro slepice v zemědělských chovech. Podle Babiše byli proti zrušení klecových chovů čtyři poslanci jeho hnutí a on s jejich pozicí „zásadně nesouhlasí“. Premiérův názor je tak v rozporu s tím, co prosazuje poslanecký klub jeho hnutí či holding Agrofert, který Babišovi patřil a po jeho odchodu z politiky mu znovu patřit bude.
Podle předsedy vlády jsou některé záběry z hal, kde jsou nosnice chovány, děsivé. Záběry, které zveřejnili Obránci zvířat – OBRAZ pocházejí z několika farem v celé ČR, mimo jiné z produkce holdingu Agrofert, který skrz svěřenské fondy Andrej Babiš vlastní. „Problémem klecových chovů jsem se teď začal zabývat, ty záběry ochránců zvířat jsou fakt otřesné a není důvod, aby zvířata takhle trpěla. Už se nám podařilo zakázat kožešinové farmy,“ objevilo se na facebookovém profilu premiéra poté, co jej OBRAZ vyzval, aby klecové chovy slepic řešil.
Podle Babiše není pravda, že by poslanci konec klecových chovů zařízli. „Sněmovna o tom ještě ani nehlasovala. Řešilo se to zatím jen na výboru, a pokud vím, tak jen 4 poslanci ANO byli proti a já s jejich pozicí zásadně nesouhlasím,“ uvedl ministerský předseda. Dodal, že klecové chovy chce řešit i na evropské úrovni a uložil svému europoslanci Martinu Hlaváčkovi (ANO), aby se tím zabýval.
Jedním z poslanců ANO, který se staví proti ukončení klecových chovů slepic, je David Pražák. „Zvedl jsem ruku pro to, abychom zůstali u toho obohaceného chovu. Pokud nebudou stejné podmínky v celé EU, tak budou poškozeni naši chovatelé. Pokud by byly tyto chovy zakázány všude, zvednu pro zákaz obě ruce nahoru. Vím, že v Rakousku nebo Německu, kde to udělali, tak sice se to týká konzumních vajec, které jsou v obchodě, ale přitom vozí normálně vajíčka z klecových chovů z Polska. A o tom už se nemluví,“ nelíbí se poslanci vládního hnutí.
David Pražák ale nevylučuje, že později na tuto problematiku změní názor. Poslanec je připraven si názory premiéra a předsedy hnutí ANO vyslechnout. „Určitě si ho vyslechnu. My jsme ještě neměli šanci o tom mluvit a budeme ji mít pravděpodobně asi až příští týden v úterý na našem klubu. Pan předseda má názor asi trochu jiný a určitě se o tom budeme bavit. Neříkám, že ne,“ dodal pro deník Echo24 David Pražák. Podobný názor jako on zastávají také další členové zemědělského sněmovního výboru z ANO – Margita Balaštíková či Jaroslav Faltýnek.
Prakticky totožný názor jako poslanci hnutí ANO, kteří jsou v zemědělském výboru, má také předseda KDU-ČSL a bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka. „Říkám si, že bychom byli rádi, kdybychom mohli mít chovy na podestýlce nebo ve voliérách, ale problém tohoto pozměňujícího návrhu je ten, že za prvé neřeší situaci plošně na jednotném trhu EU a ani tam není žádné doprovodné usnesení, které by vyzvalo ministra, aby to řešil na této úrovni. Pokud to totiž zakážeme na území České republiky, ale nebude stejný zákaz platit v celé EU, tak se zhorší pozice našich chovatelů. Vzhledem k tomu, že se chov v ČR utlumí, sníží se ještě víc naše soběstačnost a ta vajíčka se budou vozit odjinud,“ varuje nedávno zvolený šéf lidovců.
Marian Jurečka by byl také rád, pokud by stát zemědělcům pomohl finančně při přechodu z klecových na volnější chovy. „Není žádný příslib, že by stát finančně pomohl investovat do nových technologií, které budou stát poměrně velké peníze. Takže je to jenom o jednostranném uložení nějaké podmínky, ale neřeší se investiční dopady a dopady toho, co to pro firmy bude znamenat. Pokud je pozice návrhu takové, jaké je nyní, tak ho nepodporuji,“ dodal pro deník Echo24 Marian Jurečka.
Agrofert zastává odlišnou pozici než Babiš
Za zachování klecových chovů lobbují největší tuzemští producenti. Většina z nich argumentuje také tím, že by vejce mohla výrazně zdražit, pokud by už nebylo v ČR možné chovat slepice v tzv. obohacených klecích.
Holding Agrofert, který spadá do svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše a po jeho odchodu z politiky mu bude znovu patřit, má opačný názor než sám předseda vlády. Mluvčí holdingu Karel Hanzelka dlouhodobě klecové chovy brání, podle něj mezi vejci z klecí a z podestýlky není žádný rozdíl. „Je možné konstatovat, že neexistuje žádný chuťový rozdíl mezi vajíčkem z klece a vajíčkem z voliéry. Chutnají naprosto stejně. Technologie chovu nosnic v halách je ale prostě drahá a odráží se v konečné ceně vajec. Pokud by se u nás produkovala jen vejce z otevřených voliérových chovů, pravděpodobně by došlo ke skokovému zdražení vajec v obchodech. Pro mnoho zákazníků je však nízká cena u pokladny stále rozhodujícím faktorem. Bohužel tito zákazníci ztratí možnost výběru,“ sdělil deníku Echo24 Karel Hanzelka.
Agrofert je čtvrtým největším producentem vajec v České republice, na pulty prodejen dodává většinu vajec právě z klecových chovů. „Agrofert ročně vyprodukuje 195 milionů kusů vajec z klecových chovů. Je to méně než 10 % všech spotřebovaných vajec v České republice. Vajec z podestýlkových chovů dodáme na trh 35 milionů. V součtu tedy 230 milionů a stále méně než 10 % celkové spotřeby,“ dodává tiskový mluvčí holdingu.
Skupina poslanců z ANO, ČSSD, Pirátů, TOP 09 a SPD chce zavést zákaz chovu slepic v klecích od roku 2027. To ve středu v zemědělském výboru obhajoval poslanec Jan Pošvář (Piráti). Termín ukončení chovu v klecích poslanci vybrali vzhledem k patnáctileté životnosti klecí, které byly instalovány v roce 2012. Tehdy začal platit zákaz používání tzv. neobohacených klecí.