Evropská liga

Sparta před prázdnými tribunami ztratila vedení a remizovala 2:2, v Evropské lize nevyhrála ani PlzeňNOVÉ 1

Fotbalisté Sparty ztratili v domácím úvodním utkání 3. předkola Evropské ligy (EL) s Trabzonsporem dvougólový náskok a s tureckým soupeřem, za který odehrál celých 90 minut český reprezentant Filip Novák, jen remizovali 2:2, když ztratili vedení 2:0 a soupeř vyrovnal. Ve čtvrtek se v EL představila také Plzeň, která podlehla 0:1 Antverpám, či Mladá Boleslav, jež hrála až později večer.

Sparta v pohárech usiluje o první postup do základní skupiny od roku 2016, v uplynulých dvou sezonách pokaždé nepřešla přes úvodní předkolo.

Sparta hrála před prázdným hledištěm domácí zápas v pohárech jako první český celek v samostatné historii. UEFA potrestala Letenské za rasistické projevy fanoušků při loňském venkovním utkání proti Spartaku Subotica. Každý klub měl na čtvrteční zápas k dispozici jen 20 VIP vstupenek, hosté pak dostali dalších 200 lístků první kategorie, což je v pohárech tradice. Pár desítek fanoušků se shromáždilo před stadionem.

Spartě vypadl ze sestavy kvůli nemoci Hložek a na pravém kraji zálohy místo něj nastoupil jinak středopolař Trávník. Letenský trenér Jílek také sáhl ke změně v útoku a místo trápícího se Kozáka nasadil na hrot Tetteha. Na levém kraji obrany hostů nechyběl Čech Novák a v zahajovací jedenáctce nastoupila i letní posila a bývalý hráč Chelsea Mikel.

Na Trabzonsporu bylo vidět, že hraje první soutěžní zápas v sezoně, zatímco Sparta už má za sebou čtyři kola české ligy. Letenští mohli otevřít skóre v sedmé minutě. Hašek zpětnou přihrávkou našel ve vápně Trávníka, který ale trefil jen břevno poloodkryté branky.

V 16. minutě už Pražané vedli. Costa se po Kangově centru z rohu odpoutal od Nováka, předskočil brankáře a hlavou dal první gól zápasu. Zimbabwský obránce v neděli otevřel skóre i při ligové výhře 3:0 nad Příbramí.

Na opačné straně zahrozil tečovanou střelou Ekuban, jinak ale počítali možnosti hlavně Letenští. V 35. minutě vyrazil střelu agilního Kangy Cakir a těsně před pauzou ukopl Tettehovi ve vyložené šanci míč Hosejní.

Po přestávce jako první zahrozili domácí, se Štetinovou ránou si ale v 57. minutě poradil gólman Cakir. Pak hosté trochu přidali a v 63. minutě proti Nwakaememu musel zasáhnout Nita.

V 67. minutě se Letenští marně dožadovali penalty po Haškově pádu ve vápně, o minutu později už ale přidali druhou branku. Z dálky napřáhl Kanga a jeho přesná střela zapadla k tyči. Gabonský záložník potvrdil výbornou formu, v české lize je zatím se čtyřmi góly nejlepším kanonýrem.

Hosté ale přidali a Sparta o nadějný dvoubrankový náskok v závěru přišla. Sörloth ještě branku překopl, ale v 83. minutě už se po přímém kopu z akrobatické pozice prosadil Ekuban. O šest minut později zaskočení Pražané inkasovali podruhé, poté co střídající Sörloth obešel Costu a srovnal.

Plzeň prohrála s Antverpami 0:1

Zápas Plzně s Antverpami rozhodl ve 29. minutě Ivo Rodrigues. Svěřenci Pavla Vrby, kteří už minulý týden vypadli z kvalifikace Ligy mistrů s Olympiakosem Pireus, budou doma odvracet hrozící sezonu bez evropských pohárů.

Západočeši ve čtvrtém z posledních pěti soutěžních zápasů neskórovali a venku v pohárech podlehli potřetí za sebou bez vstřelené branky.

V základní sestavě Plzně byli i záložníci Janošek s Kovaříkem, kteří zastoupili Mihálika a Kayambu. Konžský hráč začal na lavičce, Mihálik se nevešel ani tam. Ve středu obrany vedle Brabce nastoupil Hejda, další stoper Pernica zůstal mezi náhradníky.

Fotbalisté Antverp při návratu do pohárů po 22 letech nemohli kvůli nevyhovujícímu stadionu hrát doma, ale i v azylu na poloprázdném Stadionu krále Baudouina v Bruselu fanoušci Royalu vytvořili dobrou atmosféru.

Po vyrovnaném úvodu s mnoha nepřesnostmi jako první zahrozili domácí. V 15. minutě po centru z pravé strany si Řezník nepovedeným odkopem málem vstřelil vlastní gól, ale brankář Hruška míč reflexivně vyrazil.

Ve 29. minutě už se aktivnější belgický tým prosadil. Refaelov přihrál volnému Rodriguesovi a portugalský záložník pěknou střelou do horního růžku překonal Hrušku, který se za míčem jenom bezmocně ohlédl.

Tlak belgického týmu sílil. Po špatné domluvě Brabce s Hejdou už Rodrigues postupoval sám na branku, ale v rozhodující chvíli klopýtl a v pádu vystřelil těsně vedle.

Plzeňští dál chybovali a v ofenzivě se k ničemu nedostávali, pouze chvilku před pauzou Krmenčík po individuálním průniku minul branku.

Také na začátku druhé půle se Viktoria dlouho jen bránila náporu a obránci často až na poslední chvíli odkopávali nebezpečné míče v pokutovém území. Po hodině Hejda z velké dálky minul domácí branku.

Když už se hostům výjimečně nějaká kombinace povedla, skončilo to jako v 74. minutě, kdy Hrošovský zamířil nad břevno. Krátce před koncem měl možná největší příležitost na vyrovnání střídající Kayamba, ale po rychlé akci po křídle o kousek přestřelil.