Zájmy společné a jiné
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
Stárnutí má svoje výhody. Například člověka přivádí k tomu, aby nacházel vzory a inspirace ve zdrojích dříve nečekaných. Tím se dostávám k Mikeu Tysonovi, plus ...
Válka, kterou proti Ukrajině rozpoutal Vladimir Putin, bude mít největší ekonomické a společenské dopady od roku roku 1989, kdy se začal rozpadat bipolární svět. Ruský útok přišel ve chvíli, kdy nejen Evropa byla zkoušená dopady čínského viru. Jen na českém státním rozpočtu se podepsaly loni dluhem 420 miliard korun a letos byl plánován ve výši téměř 300 miliard. To bylo bez dopadů války na Ukrajině. A to jsou jen škody číselné, ekonomické, společenské se v plném rozsahu projeví později. Nebude ale zřejmé, co z toho způsobil covid a co kontinuálně navazující válka.
Pochopitelně Čechů se válka na Ukrajině dotýká emočně více než Portugalců, protože se opět objevují démoni minulosti Sovětského svazu a jemu podřízených satelitů, nicméně ekonomické dopady, které následně povedou i ke společenským změnám, se budou týkat všech. Žádná evropská země se neubrání zvyšující se inflaci, s ní spojeným růstem cen energií a změnou životního standardu. Ruku v ruce s tím přijde i změna atmosféry a společenských pravidel.
První náznaky byly zřetelné už při zápasu s čínským virem, kdy došlo k dosud bezprecedentnímu zásahu do osobních svobod, v demokratickém světě od konce druhé světové války nevídanému. Počínaje tzv. lockdowny, což fakticky nebylo nic jiného než stanné právo, až po pokusy o povinné očkování veškerého obyvatelstva, které podle očekávání skeptiků nepřineslo závěrečnou tečku, protože virus se ukázal jako nezkrotitelný a vakcína přinášela jen ochranu před těžkým průběhem onemocnění, avšak virus nezastavila.
Válka v Evropě je mnohem děsivější, nejen proto, že jsme si nedovedli představit, že vůbec přijde, že budeme vidět vybombardovaná města, před smrtí prchající děti a ženy, mrtvé děti a ženy a zničená města a vesnice, jak jsme to znali z fotografií z druhé světové války. Do reality našeho života vtrhlo něco, o čem jsme si mysleli, že nezažijeme. Za cenu velkých ztrát Putinova agrese přinese těžce vykoupené silné uvědomění a formování národní identity Ukrajinců, posílí největší emancipaci za několik posledních století. To zůstane, jen se neví, jakou cenu Ukrajinci budou muset zaplatit a o jaká území přijdou. Stejně tak není zřejmé, kdy válka skončí a s jakým výsledkem pro Evropu, kdy především v té střední a východní je tolik toužená a zdůrazňovaná jednota. Ano, je pochopitelné, že Portugalců se válka na východě tolik nedotýká, ale pro nás je varující váhání Němců nebo opatrnost Francouzů, kteří ústy svého prezidenta mají potřebu korigovat i verbální útoky Američanů na ruského vůdce.
Čím déle bude válka trvat, tím víc se projeví odlišné zájmy vyplývající především z energetické závislosti hlavních evropských hráčů na ruských surovinách a obchodních zájmech. Putinova válka přitom není ničím ospravedlnitelná, žádnými souvislostmi ani kontextem. Její důsledky však budou zásadní a nepůjde jen o ekonomickou recesi v Evropě.