Premiér jako špatný příklad. Babiš si u kadeřnice sundal roušku
OTEVŘENÁ KADEŘNICTVÍ
V rámci rozvolňování opatření proti koronaviru se v pondělí kromě jiných obchodů otevřela také kadeřnictví. Na otevření salónů se těšila řada lidí, mezi prvními nedočkavci na úpravu účesu byl i premiér Andrej Babiš (ANO).
Ten se návštěvou kadeřnice pochlubil na svém facebookovém profilu, kde zveřejnil fotografii s kadeřnicí. „V 7 hodin jako první u kadeřnice na Úřadě vlády. Už jsem to fakt potřeboval,“ uvedl premiér. Na fotografii má Babiš i roušku, ale pouze kolem krku. V kadeřnictví přitom platí povinnost zakrývat si ústa a nos. A to jak pro personál, tak pro klienty. Kadeřníci musí dokonce mít i ochranný štít.
Kadeřníci si ovšem na nošení štítů stěžují. Špatně se jim v nich dýchá, mlží se, problém způsobují při fénování. Komplikovanější je také komunikace se zákazníky. "Na roušky už jsme si asi všichni zvykli, ale kombinace roušky a štítu je smrtelná," řekl s nadsázkou šéf pražského kadeřnictví Journal Lukáš Ksandr. Při práci přitom využívají jednorázové roušky, které jsou podle něj nejvíce prodyšné. Přesto se kadeřníkům ve dvojí ochraně obličeje podle Ksandra špatně dýchá, obtížnější je komunikace s klienty. Většinu zákazníků pohled na kadeřníky ve štítech podle něj rozesmála, některé ale trochu vyděsila.
Jako velký problém se ukázaly také roušky zákazníků. Při mytí vlasů si musejí sundat roušky, které mají za uši a přidržovat si je. Zákazníkům, kteří mají vázací roušky, dávají v kadeřnictví své jednorázové. "Rouška se ale stejně částečně namočí, což není úplně dobré," řekl dále Ksandr.
Na návštěvu kadeřnictví bez roušek si však pravděpodobně budeme muset ještě počkat. Vláda sice za určitých podmínek zrušila od 25. května povinnost mít venku zahalený nos a ústa, ale pro vnitřní prostory by podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha mělo opatření trvat ještě nějaký čas. "To jsou skutečně rizikové provozy, kde se setkává velký počet lidí nablízko," řekl ministr v pondělí na tiskové konferenci.