„Nebezpečné plány.“ Výroky Benešové ženou znovu lidi do ulic
NOVÁ ŠÉFKA SPRAVEDLNOSTI
Marie Benešová je v čele ministerstva spravedlnosti teprve čtvrtý den, a už se svolává další demonstrace proti jejímu působení. Dva dny po jmenování totiž představila své plány na změny v justici, čímž do značné míry „splnila“ očekávání svých kritiků. Ti se obávají jejího účelového dosazení do resortu v kontextu kauzy Čapí hnízdo. Nová ministryně totiž prohlásila, že uvažuje nad zrušením vrchních státních zastupitelství a vrchních soudů. A právě Vrchní státní zastupitelství v Praze dozoruje Čapí hnízdo, v níž čelí návrhu na obžalobu premiér Andrej Babiš (ANO). Ten Benešovou do funkce nominoval. Benešová i Babiš účelovost výměny na ministerstvu odmítají.
Nová ministryně spravedlnosti Marie Benešová se druhý den po uvedení do úřadu nechala slyšet, že by zeštíhlila justici na třístupňový systém. Z něj by tak vypadly vrchní státní zastupitelství a vrchní soudy. Tento krok však u opozice vyvolal vlnu kritiky, zejména kvůli svému načasování. Opatrné jsou i Česká advokátní komora, Soudcovská unie a Unie státních zástupců.
„Nechápu, proč přichází se zásadní systémovou reformou, na kterou bude potřebovat změnu ústavy. Jestli je zde stíhaný premiér, tak se může jednat o účelový krok, jak se zbavit Lenky Bradáčové a Vrchního státního zastupitelství v Praze. Je to nebezpečné,“ řekl pro Echo24 bývalý ministr spravedlnosti a předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.
Na názorový obrat Benešové upozornil předseda sněmovního ústavně-právního výboru Marek Benda (ODS). „Návrhy na zrušení vrchních státních zastupitelství a vrchních soudů jen několik dní po nástupu Benešové do funkce působí minimálně podezřele. Zvláště proto, že když s obdobným návrhem přišla ODS před cca 10 lety, tak to byla právě Marie Benešová, která se stavěla razantně proti i přesto, že návrh měl podporu řady významných členů ČSSD,“ uvedl předseda ústavně právního výboru Marek Benda (ODS). „Současný názorový obrat Marie Benešové tak v době, kdy státní zastupitelství začalo řešit kauzu Andreje Babiše, vzbuzuje otázky o skutečném cíli této reorganizace,“ dodal Benda.
Vysvětlení bude po ministryni Benešové žádat i koaliční partner ve vládě Andreje Babiše ČSSD. „Paní ministryně má obrovskou praktickou a odbornou zkušenost s českou justicí. Proto její vyjádření nelze brát na lehkou váhu, byť jasně řekla, že se jedná o předběžné úvahy a bude třeba provést další analýzy. Rád si nechám podrobněji vysvětlit konkrétní důvody, které ji k těmto úvahám vedou,“ řekl pro Echo24 předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka.
Opatrní zástupci soudců, advokátů a státních zástupců
Deník Echo24 s prosbou o komentář k návrhům ministryně požádal Unii státních zástupců, Českou advokátní komoru i Soudcovskou unii. Jejich zástupci nevylučují zúžení justiční soustavy, upozorňují ale, že je třeba hluboké analýzy a odborné debaty, než by se k takovým krokům přistoupilo.
„Úvahy o reorganizaci soustavy soudů a státních zastupitelství v podobě zrušení vrchních soudů a vrchních státních zastupitelství se v různých podobách vedou již delší dobu. Soudcovská unie možnost této změny nevylučuje, ale v tuto chvíli nemáme k dispozici dostatečné informace, na základě kterých by bylo možno její přínos potvrdit, či vyvrátit. Právě nedostatečné shromáždění potřebných informací, provedení pouze povrchních analýz všech souvislostí a důsledků a málo času na jejich projednání dlouhodobě a pravidelně namítáme vůči legislativním návrhům ministerstva spravedlnosti. Vítáme proto ujištění ministryně spravedlnosti, že pro zvážení této změny, kterou sama nazývá revoluční, hodlá shromáždit dostatek relevantních podkladů a projednat je v odborné diskusi. Nejdříve poté bude možné o případné změně v soustavě soudů a státních zastupitelství zodpovědně rozhodnout.“
Ladislav Krym, tajemník České advokátní komory
„K představám nové ministryně spravedlnosti k zeštíhlení justice sděluji, že rozhodně nejde o myšlenku novou a že s návrhy na zrušení vrchních soudů a vrchních státních zastupitelství se setkáváme na různých úrovních již řadu let. Zároveň jsou vznášeny názory pro i proti, více či méně odůvodněné. Obecně lze říci, že bychom si při velikosti našeho státu vystačili se soustavou soudů třístupňovou. Ona i ta současná soustava je třístupňová, jen někdy se začíná soudit u okresních soudů a jindy u krajských soudů. Činnost advokátů by se uvažované změny příliš nedotkly, advokáti zastupují u všech soudů. Jako každou změnu v soudním systému, i tuto je třeba řádně připravit a zargumentovat, zejména přesuny příslušných soudců a státních zástupců, což je vždy citlivé téma.“
Jan Lata, prezident Unie státních zástupců
„Předně je třeba uvést, že téma zeštíhlení soustavy soudů a státního zastupitelství se diskutuje již řadu let. Debatám na toto téma se nevyhýbáme, je možno mít pochybnost, zda čtyřstupňová soudní soustava není pro naši relativně malou zemi poněkud nadstandardní. Debatu však nelze zúžit jen na otázku zrušení vrchních soudů a státních zastupitelství, ale je nutno rovněž dospět ke konsensu, kdo by jejich činnost nahradil, zda by pak všechna řízení začínala na okresní úrovni apod. Vrchní soudy jsou navíc zakotveny v Ústavě, takže k jejich zrušení by bylo nutno získat ústavní většinu v obou parlamentních komorách. S ohledem na současnou situaci přitom nepokládám za vhodné přistoupit pouze k rušení vrchních státních zastupitelství.“
Demonstrace budou pokračovat
Kvůli změně ministra spravedlnosti a obavám z ohrožení justice v Česku se v pondělí v Praze a dalších městech sešly tisíce lidí na demonstracích. Protest chce spolek Milion chvilek za týden zopakovat s účastí politiků. „Tlaky si nepřipouštím, u mě s tím nepochodí. Vždycky jsem prosazovala ‚padni, komu padni‘,“ prohlásila po jmenování Benešová.
Nyní má facebooková událost k druhé demonstraci přislíbenu účast více než pěti tisíc lidí a zájem o událost hlásí 17 tisíc lidí.