Čínské lži. Orchestr rozhlasu prý zrušil vystoupení sám. Nevydali nám povolení, nesouhlasí soubor
Jak to bylo s koncerty
Netrvalo dlouho a poté, co ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) v pondělí vytkl čínskému velvyslanci v ČR rušení koncertů českých souborů v Číně, přišla asijská země s vlastní verzí. Čínské velvyslanectví se nechalo slyšet, že jedno z těles, které zákaz postihl, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, východní návštěvu odložil z vlastního rozhodnutí a na základě doporučení zprostředkovatelské agentury. Podle orchestru to tak však nebylo, čínská strana mu neměla vydat potřebná povolení, řekl Echo24 jeho mluvčí.
Čínské úřady v minulých týdnech a měsících odložily turné orchestru PKF – Prague Philharmonia a zrušily plánovaná vystoupení Pražákova kvarteta, Symfonického orchestru Českého rozhlasu a naposledy Guarneri Trio Prague. Důvodem je zřejmě dřívější prohlášení pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) o změně takzvané sesterské smlouvy. Z ní chce současná rada hlavního města odstranit bod, kterým Praha uznává jednotnou Čínu.
Několik hodin poté, co se Zaorálek proti postupu Číny ohradil, objevilo se na facebookovém profilu čínské ambasády prohlášení, podle něhož asijská země přikládá důležitost posilování kulturní výměny, současně však uvádí vyjádření velvyslance Čang Ťien-mina o tom rušení českých koncertů. „Velvyslanec Zhang uvedl, že čínská strana nezrušila návštěvu Symfonického orchestru Českého rozhlasu v Číně, a mediální humbuk, který kolem celé situace vznikl, je naprosto v rozporu s fakty. Orchestr odložil návštěvu Číny na základě vlastního rozhodnutí, které vycházelo z doporučení ze strany zprostředkovatelské agentury. Vedoucí orchestru velvyslanectví vysvětlil, že se takto rozhodli pro to, že v příštím roce budou moci navštívit větší počet čínských měst,“ uvedlo velvyslanectví.
Nevydali nám povolení, reaguje orchestr
To je ovšem v přímém rozporu s názorem rozhlasového orchestru, jak zjistil deník Echo24. „My jsme s tím počítali. Měli jsme na to sjednanou zahraniční agenturu, která měla získat všechna potřebná povolení,“ sdělil tiskový mluvčí Jiří Hošna s tím, že když se soubor chystá pořádat čínské turné, musí mít k dispozici řadu povolení od místních správ. Agentura se nicméně zástupcům symfonického orchestru ozvala s omluvou, že nebyla daná povolení schopna zajistit, protože jim je čínská strana nevydala.
„Pro nás to je hra se slovy. Vystoupení nám nezrušili, ale nevydali nám potřebná povolení. Ono to vyjde nastejno,“ míní Hošna. Plánujeme dlouho dopředu, takže to není nic příjemného. V žádném případě nás netěší, že se to nekoná,“ uzavřel pro Echo24.
Zaorálek žene k odpovědnosti velvyslance
Zaorálek s nastalým konfliktem prohlásil, že nedávné kroky poškozují obraz Číny u české veřejnosti a velvyslanec jako zástupce čínské strany v Česku nese za tyto kroky odpovědnost. Novinářům dnes před začátkem jednání vlády řekl, že čínská strana postupuje jednoznačně proti předchozím dohodám.
Někdejší šéf české diplomacie Zaorálek uvedl, že je připraven vrátit se k pozitivní spolupráci obou zemí v kultuře pouze za podmínky, že obě strany k sobě budou přistupovat se vzájemným respektem a budou vnímat své odlišnosti. „Řekl jsem, že nechci poslouchat žádné řeči o spolupráci, pokud se na čínské straně nezmění činy. Tady jde o to, aby ta praxe okamžitě skončila, jinak si nedovedu představit spolupráci v kulturní oblasti,“ uvedl Zaorálek.
Ministr s nadsázkou dodal, že začíná mít pocit, že se brzy v Číně nebudou smět hrát díla Antonína Dvořáka či Bedřicha Smetany jen kvůli tomu, že skladatelé dlouho pobývali v Praze. „Upozornil jsem pana velvyslance, že nese odpovědnost za podobu česko-čínských vztahů. Já jsem se snažil v nich udělat krok dopředu a rozvíjet je v řadě oblastí včetně kultury, ale v poslední době jsem zděšen. Praxe je v přímém rozporu s tím, co jsme dohodli,“ připomněl své působení v čele diplomacie.