Pro Babišovy voliče jsme druhou volbou, říká šéf Pirátů Bartoš
Týdeník Echo - rozhovor
Piráti za sebou mají první veřejný vnitrostranický střet, kdy byl z šikany spolustraníků obviněn šéf poslaneckého klubu Jakub Michálek. Jedna z hlavních tváří strany. Hlasování o odvolání ze stranického vedení nakonec ustál a zatím nevyšel žádný průzkum, který by ukazoval, že by Pirátům hádky před voliči uškodily. Podle průzkumů zůstávají nejsilnější stranou pro voliče ze všech generací mezi 18 a 44 lety. Jsou tak přímým protivníkem Andreje Babiše s jeho elektorátem postaveným na seniorech. Právě generační střet zájmů dnes v Česku výrazně ovlivňuje politiku. Ivan Bartoš je přesvědčen, že pirátské voliče nejvíc zajímá nedostupné bydlení, kvalita škol a ochrana přírody.
Jak generační střet zájmů ovlivňuje politiku?
Samozřejmě ta data, která vydává agentura Kantar, Media nebo STEM, sledujeme. A je z nich jasně vidět, že rozhodně nejsme stranou pro prvovoliče. Je to také tím, že i my jsme starší. Mně bude v březnu čtyřicet. Když jsem s politikou začínal, bylo mi třicet. Přišli jsme tehdy s programem transparentní politiky, který o pár let později s megamarketingovou kampaní za 100 milionů korun úspěšně použil Andrej Babiš. On sám byl přitom součástí systému, proti kterému jsme bojovali a který najednou on sám začal kritizovat. A nic ze svých slibů vlastně nikdy realizovat nechtěl. Pouze tak nastavil svůj marketing, čehož jsme svědky dnes a denně. Podle průzkumů jsou dnes pro třetinu jeho voličů Piráti stranou druhé volby. Pro lidi, kteří politiku moc detailně nesledují se vytvořil takový zjednodušený obraz, že Babiš s Piráty to tady vyčistí od nešvarů, zprůhlední a digitalizují. Nejsme generační strana. Je pravda, že jádro našich voličů je z generace mezi pětadvaceti a pětačtyřiceti lety. Nejsou to žádní youngsteři. Jsme středová strana s přesahem, jak k levicovým, tak pravicovým voličům, jak je vy ráda dělíte. A myslím, že to funguje. Ódéeska cítí, že náš přístup, jak věcně pracujeme s daty a nerozhodujeme se podle toho, že takhle nějak to vnímáme, funguje. Lidi, kteří chtějí řešení problémů založené ne na dojmech a ideologii, ale na nějakých výzkumech a datech, tu ódéesku opustili a šli volit Piráty. Proto se s ODS tak sekáme.
Dávají vám politici ODS v osobním kontaktu najevo, že vás takhle vnímají?
Máme velmi korektní vztahy. Když jednám s vámi, jdu do televize, mluvím s voliči nebo předsedou ODS Fialou, tak se bavím víceméně stejně. Ne každý politik to dělá. Spousta jich přepíná podle toho, s kým zrovna mluví. Když je nějaká volební kampaň nebo jsme vyzváni v médiích, abychom se navzájem komentovali, tak to má ODS sklony strašně nastartovat. Přitom pan předseda Fiala ve sněmovně skutečně je a vidí, že tam spolu dobře fungujeme. To, že Andrej Babiš vidí parlament z vrtulníku a je pak schopný tvrdit, jak Piráti nic nedělají a všechno mu jen ničí, je jiný příběh. Přitom všechny digitalizační zákony děláme dohromady s ODS a ANO. Když s panem místopředsedou ODS Kupkou nebo šéfem jejich poslanců Stanjurou připravujeme ve sněmovně zákony, tak je to velmi korektní. Žádnou antipatii tam nevidím. Pak si přečtu v médiích ostré komentáře. Je ale fakt, že když se mě někdo v médiích zeptá na ODS, tak to taky otevřeně řeknu. I politici čtou bohužel většinou jen titulky. Sem tam si v novinách přečtu, co o nás zase říká třeba Marek Benda. Tak za ním ve sněmovně jdu a říkám: No, Marku. A smějeme se tomu. Pak zas předseda Fiala přiběhne s článkem, který má ostrý titulek. Ale celkově jsou vztahy mezi námi zdravé a korektní. Normální soupeření. Kampaň v komunálních volbách v Praze, kterou vedla místopředsedkyně Alexandra Udženija, už byla prasárna. Ale o Petru Fialovi si myslím, že je to rovný chlap, který historicky nemá máslo na hlavě.
Celý rozhovor čtěte v aktuálním vydání týdeníku Echo.