„Černý Trump“ jde do voleb. Je proti rouškám, klima hysterii a „rasové kartě“
VOLBY GUVERNÉRA KALIFORNIE
Kalifornii čeká v polovině září předčasný boj o guvernérské křeslo. Ve státě, který v posledních letech již tradičně ovládají demokraté, má podle průzkumů velkou šanci na vítězství republikánský kandidát Larry Elder, kterému tamní média přezdívají „černý Trump“. Elder totiž mimo jiné odmítá kontrolu držení zbraní, opakovaně se také vyjadřuje proti povinnému nošení roušek i očkování a rozdíly mezi platy mužů a žen považuje za mýtus. Elder by se také mohl stát prvním guvernérem Kalifornie tmavé pleti.
Voliči ve státě Kalifornie budou v září volit v takzvaných „odvolacích volbách“ (recall elections – pozn. red.). Dojde k nim poté, co odpůrci současného guvernéra Gavina Newsoma dokázali shromáždit zhruba 1,7 podpisů k petici, která vyvolala nové, předčasné volby guvernéra Kalifornie poprvé od roku 2003. K vyvolání nových voleb bylo potřeba alespoň 1,5 milionu podpisů.
Horkým favoritem, který by mohl demokrata Newsoma nahradit, je právě Larry Elder, devětašedesátiletý dlouholetý moderátor populárního rozhlasového diskusního pořadu, který vysílá zhruba 300 lokálních stanic.
Elder má podle odborníků výhodu především v tom, že perfektně zná mediální prostředí, z něhož dokáže těžit. Pozornost si v posledních letech vysloužil například tím, že uvedl, že boj s klimatickou krizí nestojí za takové výdaje. Elder také podle serveru Politico odmítá kontrolu držení zbraní a dlouhodobě kritizuje také povinné nošení roušek. Média ho kvůli jeho názorům často srovnávají s bývalým prezidentem Donaldem Trumpem.
Rozhlasový moderátor Elder, který je mimo jiné autorem knihy s názvem Hloupí černí muži (Stupid Black Men), v minulosti mimo jiné odsoudil lídry černošské komunity za to, že jen bezhlavě využívají „rasovou kartu“, zatímco se opírají do republikánů. Ti přitom podle něj dělají to samé.
V poslední době čelil také vlně kritiky poté, co se veřejně nechal slyšet, že „ženy nerozumějí politice zdaleka tolik jako muži, což z nich dělá snadnější cíle pro manipulaci ze strany demokratů“. Minulý měsíc také řekl, že ženy, které otěhotní, již nejsou „oddané práci“. Nedávno se také Elder na Twitteru nechal slyšet, že „Hollywood dává přehnané množství příležitostí homosexuálním hercům“.
Volební systém dává Elderovi velkou šanci
Současný guvernér Newsom byl opakovaně kritizován nejen za svou politiku během koronavirové krize, ale už dříve například za svůj přístup k migraci. Kritici také odmítají daňový systém, který Newsomova administrativa podporuje. Podle serveru CBS také mnoho lidí Newsoma viní z čím dál většího počtu bezdomovců, kteří okupují velká kalifornská města. Newsom si přesto před volbami věří, ačkoliv poslední průzkumy dávají velkou naději především Elderovi.
Ještě v první polovině roku byli přitom demokraté o své vůdčí pozici v Kalifornii silně přesvědčeni. Volby označili za pošetilost, která by je stála 200 milionů dolarů, za republikánský sen propagovaný „antivakcináři“. Elder má podle průzkumu stanice CBS šanci na zisk asi osmnácti procent hlasů. I tak je ale favoritem.
Může za to velmi specifický systém odvolacích voleb. Voliči dostanou do schránky volební lístky, na nichž budou dvě otázky. První z nich bude „Měl by být Gavin Newsom odvolán z pozice guvernéra?“ a druhá: „Kdo z vybraných kandidátů by ho měl nahradit?“. Pokud alespoň padesát procent hlasujících na první otázku odpoví záporně, zůstane Newsom ve své pozici. Pokud však více než polovina voličů odpoví, že ano, stane se guvernérem ten, kdo získá nejvíce hlasů v druhé části hlasovacího lístku. Sám Newsom však znovu kandidovat nemůže.
Podle posledních průzkumů chce odvolání Newsoma asi 46 procent lidí, což je o deset procent více ve srovnání s průzkumy ze začátku července. Podle komentátorů a odborníků je Newsom srovnatelný s někdejší prezidentskou kandidátkou Hillary Clintonovou, která podle nich rovněž nedokázala zaujmout širokou demokratickou veřejnost a už vůbec ne nerozhodnuté voliče.
Elder, který by se mohl mimo jiné stát prvním černošským guvernérem Kalifornie, má podle analytiků výhodu v tom, že není kariérním politikem. Naopak si získal velkou popularitu právě díky své rozhlasové talkshow, čímž se podle expertů stal pro potenciální voliče více autentickým kandidátem, než tradiční kariérní republikáni.