Satelitní snímky ukazují, jak výrazně se v Evropě zlepšilo ovzduší
Ovzduší v době koronaviru
Pandemie koronaviru neovlivňuje pouze světovou populaci, ale i životní prostředí. Evropská kosmická agentura (ESA) zveřejnila satelitní snímky určitých zemí Evropy, podle nichž se zde za poslední dny výrazně zlepšilo ovzduší. Oproti loňskému březnu výrazně klesly hodnoty oxidu dusičitého, který vytváří především těžký průmysl a auta. ESA uvádí, že velký vliv na to mají nynější opatření proti koronaviru.
Nové snímky, které pořídila družice Kopernikus, znázorňují výrazné snížení úrovně oxidu dusičitého nad Francií, Itálií, Španělskem, Portugalskem, částečně i Německem, některými státy Beneluxu a zeměmi na pobřeží Jaderského moře. Zachycují období od 14. do 25. března letošního roku, přičemž pro porovnání vědci využili stejný typ snímků z loňského roku za celý březen.
Družice Kopernikus kromě těch evropských pořídila i únorové snímky nad Čínou. I zde se výrazně zlepšilo ovzduší, což je podle ESA spojeno právě s opatřeními proti koronaviru, jako je například přerušení výroby v továrnách a omezenější jízda autem či veřejnou dopravou.
Praha hlásí až o třetinu méně aut
Výrazně méně auty se cestuje i v Česku. Data z Technické správy komunikací uvádí, že automobilová doprava v Praze v předminulém týdnu oproti únoru klesla 34,8 procenta a ve zbytku metropole o 29,2 procenta.
U automobilové dopravy se podle informací TSK největší úbytek týká oblasti okolo nábřeží Ludvíka Svobody, kde se počet průjezdů ze zhruba 35 000 snížil asi na 16 000 denně. Podobná je situace na páteřních silnicích v Evropské ulici a V Holešovičkách, kde průjezd klesl z 90 000 až 100 000 na 60 000 aut denně. Hromadnou dopravu pak využívá až o 80 procent méně cestujících než před zákazem volného pohybu osob.
Pražské autobusy jezdí podle prázdninových řádů. Kromě toho i další česká města a autodopravci omezili počet spojů. Na Vysočině pak ubylo regionální vlaky i autobusy.