Prostě je stáhneme z kůže? Ochránci zvířat tlačí, Babiš jim slíbil podporu
'Zastavte týraní zvířat jen pro módu'
Týrání a zabíjení zvířat pouze pro módu je neetické, bojují Obránci zvířat za zákaz kožešinových farem a vyzývají především poslance hnutí ANO, kteří novelu z počátku podpořit nechtěli, aby svůj názor změnili. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš podporu slíbil. Poslanci budou o novele zákona na ochranu zvířat proti týrání hlasovat 4. dubna.
Předseda organizace Obránci zvířat tzv. OBRAZ Marek Voršilka zdůrazňuje především etický rozdíl mezi tím, když zvíře zabíjíte pro módu a pro potravu. Proto se také zákon nevztahuje na zvířata jako jsou králíci, krávy, prasata a podobně, kde je primární produkce masa. Nepomáhají podle něj ani kontroly Státní veterinární správy, a proto jiné řešení než úplné zrušení zabíjení nevidí.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
„Problém není jen zabíjení, ale i samotný chov divokých zvířat, která absolutně nejsou přizpůsobená na klece. Jde o lišky a norky a to jsou šelmy, které mají v přírodě stálá teritoria. Tady mají drátěnou klec, kde nemají ani metr čtvereční. Na tom se shodlo v dopise i 42 biologů z univerzit,“ uvedl pro Echo24 Marek Voršilka.
Hlavní problém je však podle něj v samotném účelu zabíjení. „Vůbec chovat a zabíjet zvířata jen proto, aby se stáhla z kůže a zbytek se vyhodil, není z našeho pohledu v 21. století ospravedlnitelné,“ komentuje dále situaci s tím, že doufá v přijetí novely a že tlačí především na poslance hnutí ANO, kterým organizace zaslala výzvu k tomu, aby novelu podpořili. Bez jejich hlasů totiž nejspíš neprojde a právě poslanci hnutí ANO a také KSČM byli v prvním čtení proti.
Výzva je adresována konkrétně Andreji Babišovi, ačkoliv o novele zákona budou hlasovat všichni poslanci a každý sám za sebe. „Jsme přesvědčení, že veřejnost si žádá, aby se se zvířaty takto nezacházelo a doufáme, že právě Andrej Babiš se k tomu postaví správně a v souladu s vůlí voličů,“ řekl v pondělí pro Echo24 Voršilka.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Poslanci z ANO chtějí pro farmy certifikáty
Novelou se v březnu zabývaly poslanecký výbor pro životní prostředí a zemědělský výbor, který navrhl pozměňovací návrh. Ten by měl kožešinovým farmám umožnit získat certifikaci v programu „WelFur“, bez níž by podnikat nesměli. To by měla pravidelně kontrolovat Státní veterinární správa. Zdá se, že s tímto pozměňovacím návrhem, by mohla novela zákona projít a poslanci hnutí ANO by ji mohli podpořit.
„Se zavedením certifikace chovů souhlasím a na základě toho bych ho v této formě podpořil,“ uvedl pro Echo24 poslanec hnutí ANO a člen zemědělského výboru Karel Tureček. Etický problém, který zdůrazňují ochránci práv, by podle něj měl být řešen ze strany kupujícího. „Kdo si ten kožich koupí, by se měl hanbou propadnout, a pak nevytváří poptávku. Něco zakazovat a ty rodinné farmy postavit před hotovou věc, se mi nelíbí,“ dodal pro Echo24 Tureček.
S podporou zákona v tomto znění souhlasí i jeho kolega z výboru a z poslaneckého klubu Miloš Babiš. „Jsem zásadně proti týrání zvířat, ale na druhou stranu se musím zastat slušných podnikatelů, kteří splní všechny zákonné normy, které dalo ministerstvo zemědělství a EU,“ řekl Echo24 poslanec hnutí ANO Babiš.
Problém je však podle něj především v kompenzaci nákladů pro rodinné farmy, což podle jeho osobních zkušeností ty kožešinové často jsou a zákon by se tak ještě mohl vrátit k dalšímu přepracování. „Předkladatelé, kteří chtějí zákaz kožešinových farem, nemají vyřešenou základní věc, to je náhrada chovatelům. Oni říkají zakázat, ale neříkají, jak a za jakých podmínek,“ uvedl Milan Babiš.
Certifikace ano, farmy zachovejme
Zavedení certifikace podporují i samy chovatelé kožešinových zvířat. „Jedná se sice o další zpřísnění podmínek chovů, ale tento vědci vytvořený program se nabízí jako kompromis, který jednak zlepší podmínky pro zvířata a eliminuje potenciální problémy a zároveň umožní zodpovědným chovatelům pokračovat ve své činnosti,“ vysvětluje postoj chovatelů jeden z nich David Vojtíšek, majitel rodinné farmy Norek v Jižních Čechách.
Za zachovaní farem se postavil i popularizátor vědy Václav Cílek. „Zákon na ochranu zvířat proti týrání by se měl zaměřit na dobré podmínky chovu zvířat, které lidé chovají pro nějaký užitek, a neměl by řešit zákaz chovu kožešinových zvířat. Neetické je zvířata trápit,“ uvedl Cílek z Akademie věd České republiky.
Všichni hlasujeme svobodně, zní z ANO
Karel Tureček zároveň odmítá spekulace o tom, že jsou v souvislosti s tímto zákonem v hnutí nějaké tlaky na to, jak mají jednotliví poslanci hlasovat. „Všichni kolegové se cítili naprosto svobodně. Tuto spekulaci odmítám. Vůbec jsem se, jakožto člověk, který do toho klubu přišel loni, pod tímto tlakem necítil,“ řekl Tureček.
Pro zákaz kožešinových farem z hnutí ANO tehdy hlasovali například ministr životního prostředí Richard Brabec či bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková, a další poslanci. Zda se k nim připojí i jejich kolegové se uvidí 4. dubna.
Společně s hnutím ANO se proti přijetí novely vyjádřil téměř celý poslanecký klub KSČM a hnutí Úsvit. Za zrušení farem se naopak postavili koaliční ČSSD a opoziční TOP 09. Obránci zvířat si však uvědomují, že bez hlasů poslanců z hnutí ANO se jim novelu zákona prosadit nepodaří.
Novela zákona se těší i velké podpoře veřejnosti. Z průzkumu veřejného mínění Sociologického ústavu Akademie věd z loňského listopadu vyplývá, že by 70 % Čechů zrušení kožešinových farem uvítalo. Na 50 % dotázaných se dále vyslovilo proti testování na zvířatech a stejné procento proti chovu a drezúře volně žijících zvířat v cirkusech. Průzkumu se zúčastnilo 1054 respondentů.
Video spolku OBRAZ – Obránci zvířat ukazuje podmínky, v jakých jsou na kožešinových farmách v Česku držena zvířata.