Česká armáda nebude podléhat německému velení
Dohoda s Německem
Čtvrtá brigáda rychlého nasazení české armády nebude ani po podpisu dohody o budoucí těsné spolupráci s německou 10. obrněnou divizí podléhat vůli německé vlády. Zůstane plnohodnotnou součástí Armády ČR a její nasazení bude vždy podléhat rozhodnutí vlády a schválení Parlamentu. Napsal to ministr obrany Martin Stropnický (ANO) v odpovědi na písemnou interpelaci předsedy KSČM Vojtěcha Filipa.
Dohodu podepsal v polovině února v Bruselu Stropnický s německou ministryní Ursulou von der Leyenovou. Jejím smyslem bude připojení české jednotky k německé divizi tak, aby spolu mohly obě uskupení intenzivně cvičit a být také případně společně nasazeny.
Filip ve své interpelaci píše, že z jeho nejen filologického výkladu znamená přidružení k armádě něco zcela odlišného než pouhé společné cvičení. „Bundeswehr je jistě dobře vyzbrojená a vycvičená armáda. Podstatné ale je, že armáda je pouze vykonavatelkou politické vůle své země,“ uvedl Filip a položil Stropnickému dotaz, zda si je této skutečnosti vědom. „Nemyslíte si, že v přidružování našich jednotek k jednotkám německým by tedy nebyla namístě určitá zdrženlivost?“ napsal ministrovi.
Stropnický mu kromě jiného odpověděl, že mezinárodněprávního hlediska jde o nezávaznou deklaraci o záměru prohloubit spolupráci zejména štábů obou jednotek tak, aby v případě vzniku rozsáhlého konfliktu vedeného vůči území států NATO uměly tyto jednotky rychle navázat kontakt a lépe koordinovaly plnění úkolů. Stropnický se také zmiňuje o Bezpečnostní strategii ČR z roku 2015, v níž se uvádí, že bezpečnost státu nelze oddělovat od bezpečnosti v eurotatlantické oblasti.
Ministr obrany také na Filipův dotaz odpověděl, že k podepsání dokumentu nepotřeboval žádné zvláštní zmocnění. Nebyl ani povinen tento krok konzultovat s prezidentem jako s vrchním velitelem ozbrojených sil.