Bojovníci Islámského státu? Ignoranti s žalostnou znalostí koránu
Znalosti koránu a muslimské víry jsou mezi rekruty Islámského státu žalostně nízké. Ukázaly to dokumenty, které unikly teroristické organizaci a dostaly se do médií. Údaje pocházející z let 2013 a 2014 ukazují, že na 70 procent tehdy rekrutovaných bojovníků IS znalo muslimskou víru jen velmi povrchně. Z více než 3000 radikálů, kteří se v té době k IS připojili, studovalo korán podrobněji jen 152 z nich.
Informace vyplývající z uniklých dokumentů přinesla agentura AP s tím, že Islámský stát má nejmenší zájem o lidi, kteří se v islámu skutečně vyznají. Místo toho míří na lidi, které lze snadno zmanipulovat.
AP jako příklad jmenuje Francouze, který se „náborářem“ setkal v baru, blíže nespecifikovaného Evropana, jenž se váhavě označuje za gaye, nebo dva Brity, kteří si před svou cestou do Sýrie objednali přes Amazon knížky typu „Islám pro začátečníky“.
Na místě pak byli tito rekruti podle vlastních výpovědí vystaveni systematické indoktrinaci ze strany islamistických duchovních.
Čtěte také: Vraťte nám naše bojovníky, vrátíme vám školačky, nabízí Boko Haram
„Uvědomil jsem si, že jsem na špatném místě, když mi začali pokládat otázky typu ‚Až zemřeš, komu máme zavolat?‘ pověděl pro AP 32letý bojovník pod podmínkou anonymity. Původně si prý myslel, že jede podpořit syrské povstalce v boji proti prezidentovi Bašáru Asadovi.
„Moje náboženské přesvědčení nemělo co do činění s mým odjezdem do Sýrie,“ prohlásil před soudem Karim Mohamed-Aggad, který se k islamistům přidal společně s dalšími devíti muži ze Štrasburku. „Islám byl použit, aby mě polapili jako vlka,“ řekl. Jeho bratr se pak po příjezdu zpět do Francie podílel na útoku na pařížský klub Bataclan, při němž loni v listopadu zahynulo 130 lidí.
Čtěte také: Soud podpořil starosty. Muslimské plavky na pláže nepatří
Analýza uniklých dokumentů ukázala, že na 70 procent rekrutů Islámského státu disponovalo znalostmi o islámu spadajícími do nejnižší možné kategorie. Dalších 24 procent bylo označeno za „středně pokročilé“ a pouhých pět procent se dalo označit za pokročilé studenty islámu. Pět mužů z více než 3000 bojovníků se učilo korán nazpaměť.
Tyto poznatky podporují všeobecné tvrzení, že radikálové z Islámského státu nestojí o skutečné věřící, namísto toho cílí na lidi, kteří mají s islámem jen velmi slabé pouto. Takovému popisu odpovídá například i Francouz tuniského původu Lahouaiej Bouhlel, který v červenci zabil v Nice 85 lidí. Podle výpovědí jeho příbuzných i známých se k náboženství stavěl lhostejně, namísto toho holdoval alkoholu, střídal ženy a rád tančil salsu. I tak Islámský stát bezprostředně po útoku prohlásil, že se jednalo o jeho bojovníka.