Ankara hrozí Berlínu: Neschvalujte rezoluci o genocidě Arménů
Napjaté turecko-německé vztahy
Turecko důrazně varovalo poslance německého parlamentu před přijetím usnesení, které má označit masové zabíjení Arménů za Osmanské říše za genocidu. Ankara tvrdí, že by rezoluce mohla mít dopad na vzájemné vztahy. Prohlášení přichází v době už tak velmi napjatých vztahů mezi Ankarou a Berlínem, potažmo Bruselem, uvádí server The Local.
Spolkový sněm má o usnesení hlasovat ve čtvrtek. Turci se velmi brání tomu, aby masové vraždění Arménů v roce 1915 bylo označované za genocidu. „Německo je náš přítel a spojenec, kde žije mnoho občanů tureckého původu,“ řekl místopředseda turecké vlády a současně mluvčí kabinetu Numan Kurtulmus. Německo si dle něj musí dávat pozor, pokud jde o vztahy s Tureckem. „Nemyslím si, že německý parlament zničí tento vztah kvůli dvěma nebo třem politikům, kteří předkládají rezoluci v Bundestagu,“ dodal.
Ankaru v těchto dnech rozčiluje postoj řady evropských zemí, které nechtějí za současných podmínek přistoupit na bezvízový styk s Tureckem na základě vyjednané dohody s EU.
Podle dnešního vyjádření šéfa frakce evropských socialistů v Evropském parlamentu Gianniho Pittella může Erdogan zapomenout na zrušení vízové povinnosti pro turecké občany cestující do Evropské unie, pokud nesplní všechny unijní podmínky. Pittella upozornil, že Turecko stále nesplnilo podmínky týkající protiteroristických zákonů a ochrany soukromí, které jsou pro Brusel v současném stavu nepřijatelné.
Evropské země jsou navíc znepokojené zhoršujícím se stavem lidských práv v Turecku, což dává najevo zvláště Německo.
V letech 1915-1917 bylo cíleně v upadající Osmanské říši vyvražděno na 1,5 milionů Arménů. Současné Turecko trvá na tom, že při společné tragédii zahynuly srovnatelné počty Arménů i Turků.