Měl jsem partnery o změnách informovat dřív, připustil Chovanec

KOALIČNÍ SMLOUVA

Měl jsem partnery o změnách informovat dřív, připustil ChovanecAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) připustil, že měl koaliční partnery dříve informovat o změnách v policii. Vyplývá to z prohlášení aktérů středeční koaliční rady, kde se také projednávaly případné změny koaliční smlouvy. Ta se změní jen minimálně, její úpravy nebudou zásadní a spíše ji jen doplní.

Jednou ze změn v koaliční smlouvě by mohlo být stanovení termínu, do kdy by měl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) svolat v případě neshod jednání k jejich řešení. Novinářům to po koaliční radě řekl místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek.

„Nejsou to fundamentální úpravy, něco, co by koaliční smlouvu měnilo,“ uvedl Zaorálek. Zástupci vládních stran se podle Zaorálka zatím nedohodli na stanovení lhůty pro dohodovací řízení nebo koaliční rady. Probíraná lhůta 72 hodin, kterou navrhlo ANO, by podle předsedy poslanců KDU-ČSL Jiřího Miholy byla nepraktická v případě, pokud by byl předseda vlády například na dlouhodobé zahraniční cestě.

„Můžeme se bavit o tom, že by to byly tři pracovní dny,“ řekl poté předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek.

S požadavky na úpravy smlouvy přišli zástupci ANO v souvislosti s roztržkou kolem reorganizace policie. Vládní hnutí tvrdilo, že ministr vnitra Milan Chovanec porušil koaliční smlouvu, když reformu podepsal. Chovanec podle aktérů schůzky připustil, že měl vládní partnery o chystaných změnách v policii informovat dříve.

O sporné reorganizaci policie bude Chovanec pravidelně informovat vládu. Poprvé tak učiní v pondělí, kdy popíše i průběh jednání se státními zástupci, kteří měli k organizačním změnám výhrady. Ve středu o nich hovořil na Hradě s vicepremiérem Andrejem Babišem (ANO) a prezidentem Milošem Zemanem. Podle Babiše jim Zeman řekl, aby ukončili mediální přestřelky.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) se také vrátil k dohadovacímu jednání, kde se koaliční partneři měli dohodnout na postoji k policejní reorganizaci. „Pan premiér říkal, že to zřejmě špatně pochopil, že to jednání je pouze přerušeno a omluvil se nám za to,“ uvedl Pelikán k záležitosti přerušení dohadovacího jednání, po kterém Chovanec podepsal změny v policii.

Jednání koaličních špiček se věnovalo také postupu při projednávání některých zákonů ve Sněmovně a programovým prioritám, jako je například protikuřácký zákon, který chce vláda znovu zkusit prosadit v parlamentu.

Bezpečnostní rada dřív nebude

Bezpečnostní rada státu se asi sejde až v řádném termínu 20. července. Koaliční partneři ČSSD žádali její včasnější svolání kvůli sporu o reorganizaci policie. Na jednání špiček koalice ale tento požadavek nezazněl, řekl novinářům místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. Podle předsedy poslanců ANO Jaroslava Faltýnka bude reorganizace předmětem jednání vlády.

„Bezpečnostní rada státu bude zřejmě tak, jak to premiér hodlá svolat,“ uvedl Zaorálek. Sobotka už v úterý uvedl, že bezpečnostní radu nelze účelově svolávat, sejít se proto má až v řádném červencovém termínu.

„Z vyjádření pana premiéra jsme pochopili, že jednání vlády je výše postaveno než jednání Bezpečnostní rady státu a že budou tyto záležitosti řešeny na vládě,“ dodal Faltýnek. Informace o reorganizaci policie předloží vládě ministr vnitra Milan Chovanec příští pondělí, řekl už odpoledne novinářům vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL).

O čem Šlachta bude moct mluvit?

Pře mezi ANO a ČSSD se rozšířila z vlády i do Sněmovny v úterý, když místopředseda výboru pro bezpečnost Bronislav Schwarz (ANO) svolal jednání výboru na tento čtvrtek bez vědomí šéfa výboru Romana Váni z ČSSD, který je na zahraniční cestě. Sociální demokraté budou iniciovat vznik parlamentní vyšetřovací komise, která by se měla spory v policii zabývat. Její zřízení žádá také opoziční TOP 09.

Koaliční špičky řešily otázku, nakolik otevření budou moci být představitelé protikorupční policie na čtvrtečním jednání sněmovního bezpečnostního výboru. Shodli se podle Zaorálka i ministra spravedlnosti Roberta Pelikána na tom, že pokud by policisté měli hovořit o nějakých utajovaných skutečnostech, o jejich zbavení mlčenlivosti by musela zřejmě rozhodnout Sněmovna.

„Běžné věci z trestního řízení jsou jen v režimu běžné mlčenlivosti, a tam tedy je pan ministr vnitra (Chovanec) připraven i na místě samém ty policisty mlčenlivosti zbavit,“ uvedl Pelikán.

Lubomír Zaorálek si nedovede představit, jak by Robert Šlachta, nebo někdo další s hostů schůze výboru, mohl mluvit o tajných věcech v rámci veřejného zasedání sněmovního výboru bez zproštění mlčenlivosti provedeného plénem Poslanecké sněmovny. V České televizi ve večerních Událostech, komentářích uvedl, že by se přikláněl spíš k vytvoření speciální sněmovní komise, která by měla větší možnosti, jak se kauzou zabývat.

Čtěte také: Oba jsme nezraněni, glosoval Chovanec schůzku s Babišem na Hradě

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články