V Řecku je 80 000 uprchlíků. Vláda varuje před nepokoji v táborech
Více uprchlíků než v Itálii
Agentura OSN pro uprchlíky varovala před dalším dopadem nynější řecké krize. Pokud řeckým bankám dojde hotovost, bude problém zajistit základní potřeby pro uprchlíky na řeckých ostrovech. Imigrantů přitom jen v uplynulém týdnu dorazilo do Řecka na devět tisíc.
„Současná prekérní finanční situace znamená, že pokud nebudeme mít přímý přístup k hotovosti, mohlo by to ohrozit naše programy. Našim dodavatelům totiž platíme z našich řeckých účtů. Na hotovosti jsme velmi závislí,“ řekla britskému listu The Guardian Laura Padoanová z Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).
Řecká vláda tento týden varovala, že v uprchlických táborech by mohlo kvůli jídlu docházet k nepokojům. „Uprchlíci ztrácejí trpělivost, lidé jsou frustrovaní. Je tam mnoho napětí,“ řekla Padoanová.
Do Řecka letos podle OSN dorazilo přes Turecko asi 80 000 uprchlíků, čímž země předstihla v počtu imigrantů i Itálii. Podle Padoanové se může stát, že v případě kolapsu řeckého bankovního systému nebude mít OSN pro běžence ani takové základní věci, jako jsou lahve s vodou nebo matrace, neboť OSN platí svým řeckým dodavatelům v hotovosti.
Uprchlické tábory zřízené řeckou vládou jsou podle The Guardian přeplněné. Například na ostrově Lesbos se v jednom zařízení tísní na 5000 běženců, kteří pocházejí především ze Sýrie, Afghánistánu a Iráku. Vedení některých táborů už podle deníku nedokázalo zaplatit dodavatelům a v jednom zařízení tak základní potraviny poskytla uprchlíkům armáda.
Na Lesbosu se uprchlíci už vzbouřili. Chtěli lepší podmínky
Právě na ostrově Lesbos se v polovině června uprchlíci vzbouřili a žádali lepší podmínky v táborech. Žádali také urychlené vyřizování azylové registrace a zajištění bezpečnosti. Bezprostřední příčinou nepokojů byl incident Syřanů a Iráčanů s afghánskými imigranty v jednom z uprchlických táborů. Proti násilnostem zakročila řecká policie, která začala bez rozlišení všechny přistěhovalce bít. Tři lidé byli podle řeckých lékařů ošetřeni v nemocnici.
Na protest proti policejnímu násilí několik set lidí pochodovalo do města Mytilini, které je na ostrově Lesbos hlavním přístavem. Životní podmínky jsou podle syrských a iráckých demonstrantů neúnosné, v táborech není zavedena elektřina a chybí základní hygienické vybavení. „Není to tábor, je to neštěstí,“ stěžoval si jeden z nich.