Na Hradě se protestovalo proti kontrolám. Senátor Růžička přijel na běžkách
BEZPEČNOSTNÍ KONTROLY
Plánovaná blokace hlavního vstupu do Pražského hradu na protest proti bezpečnostním kontrolám začala krátce před půl jedenáctou, k velkému narušení provozu však nedošlo. Původní událost na Facebooku avizovala účast téměř ke dvěma stovkám demonstrantů, na akci jich však dorazilo něco málo přes deset. Na běžkách dorazil místopředseda Senátu Jiří Růžička (za TOP 09 a STAN), nechyběl ani místostarosta Prahy 6 Jan Lacina (STAN). Hrad žádná zvláštní opatření neučinil, už dříve však účast senátora na akci odsoudil jako „antizemanovské šarády“.
Senátor Jiří Růžička dorazil na akci na běžkách, na kterých měl v plánu projet z Petřína až na Prahu 6, jelikož jde o nejkratší cestu. Podle něj i místostarosty Prahy 6 Jana Laciny jsou tato bezpečnostní opatření zbytečná a Hrad by měl být přístupný obyvatelům Prahy tak jako dřív. Společně už na začátku roku zaslali prezidentu Zemanovi dopis, v němž žádají o zrušení kontrol. „Nemám nic proti bezpečnostním opatřením, nechci je zpochybňovat. Bezpečnostní opatření jsou nutná v celém současném světě, ale uzavřít celý areál Pražského hradu je věc zbytečná a nesmyslná,“ vysvětluje senátor v prohlášení.
Podle něj je nesmyslem, aby se kontroly týkaly všech míst v okolí Hradu, jako Jelení příkop. Podle něj by podle této logiky musela být omezována leckterá místa v metropoli. „Žijeme ve světě, ve kterém rizika existují, ale musíme si položit otázku, nakolik mají omezovat svobodu jedince a ovlivňovat náš život. Kontroly na Pražském hradě uzavřely určitou část města, což je v neprospěch občanů. Neustále mluvíme o bezpečí turistů a úplně zapomínáme na Pražany, kteří běžně Pražským hradem procházeli do práce. Praha přestává být naším městem, městem k žití. Pražský hrad není určen přece jen turistům,“ upozorňuje Růžička.
Blokace hlavního vstupu Pražského hradu začala krátce před půl jedenáctou, k velkému narušení provozu však spíše nedošlo. Původní událost na Facebooku avizovala účast téměř ke dvěma stovkám demonstrantů, na akci jich však dorazilo něco málo přes deset. Poklidný průběh protestu potvrdila prostřednictvím svého Twitteru i policie.
Pražský hrad: plánovaný protest proti bezpečnostním kontrolám probíhá v poklidu. Policisty nepřekvapil ani nevšední ,,způsob dopravy” některých návštěvníků. pic.twitter.com/1No4b814t0
— Policie ČR (@PolicieCZ) 3. února 2019
Podle pořadatelů jsou bezpečnostní kontroly nesmyslným obtěžováním, které ztěžuje volný pohyb. „Naším cílem je na tuto skutečnost upozornit a to poněkud nestandardním způsobem. Pojďme společně (pokojně) zablokovat vstup do této památky,“ popsali v popisku události. Nelíbí se jim, že tvořící se fronty by se mohly stát snadným cílem. „Pro potenciálního teroristu není nic jednoduššího, než se vmísit do nekontrolované fronty návštěvníků i s výbušným zařízením a následně ho odpálit. Ztráty na životech budou mnohonásobně větší, pokud se tak stane vně areálu než uvnitř,“ myslí si.
Cílem akce bylo přinést ke kontrole například velký batoh naplněný kovovými předměty a pokud možno co nejvíce zdržovat záměrně pomalým tempem. Současně však organizátoři apelovali, aby se lidé k policistům chovali se vší úctou.
Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček účast senátora Jiřího Růžičky na akci odsoudil. „Kdo nemá žádný pozitivní politický program, obvykle produkuje antizemanovské šarády,“ uvedl pro Echo24.
Kontroly trvají už od roku 2016
Kontroly na Pražském hradě a s nimi spojené fronty musejí absolvovat návštěvníci Hradu od začátku srpna 2016. Později k prohledávání tašek a batohů od vojáků a policistů přibyly ještě bezpečnostní rámy umístěné u bočního vchodu. Hrad zdůvodňuje zavedená opatření ochranou samotných návštěvníků. Mají mimo jiné zamezit, aby do areálu Hradu pronikly nebezpečné předměty.
Nová opatření hlasitě kritizovali zástupci turistického ruchu nebo někteří bezpečnostní experti. Přidal se k nim i Karel Schwarzenberg, podle kterého se Hrad mění v policejní sídlo. „Pražský hrad je uzavřenější než za Gustava Husáka,“ uvedl a dodal, že jeho uzavření je jednou ze ztracených svobod nabytých po roce 1989.
Uzavření Pražského hradu se promítlo i do prezidentské kampaně v minulém roce. Všichni kandidáti s výjimkou Miloše Zemana souhlasili s tím, že by bezpečnostní rámy odstranili.
Hrad však plánuje, že se bezpečnostní kontroly budou konat jinde než dnes. U Prašného mostu by se měly přesunout do sousedních hradních zahrad, kde vznikne zastřešené a vyhřívané kontrolní místo. U Hradčanského náměstí by Pražský hrad rád situaci vyřešil ve spolupráci se sousedním pražským arcibiskupstvím.