Chystá se očkování dětí od pěti let. Pediatři mu zatím nedali zelenou
OČKOVÁNÍ DĚTÍ
Vláda se připravuje na očkování dětí ve věkových skupinách od pěti do jedenácti let, všichni odborníci se však zatím na podpoře takového kroku neshodují. Zatímco Česká vakcinologická společnost zřejmě takový krok podle jejího předsedy Romana Chlíbka podpoří, odborná společnost pediatrů zatím nechce závěry předjímat.
Očkování v zemi v posledních týdnech dále zpomaluje a vládě se stále nedaří doočkovat statisíce rizikových ze starších ročníků, nyní se mají do očkování zapojit naopak i ti doposud nejmladší. Česko předobjednalo vakcíny od společností Pfizer/BioNTech pro zhruba 80 % dětí ve věku od 5 do 11 let, čekat se podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) bude pouze na schválení vakcín pro tuto věkovou kategorii ze strany Evropské agentury pro lékové přípravky (EMA).
Výrobce v minulém týdnu informoval, že podle jeho klinických studií děti vakcíny dobře snášejí a vyvolává u nich silnou imunitní reakci. Plánuje proto co nejrychleji požádat regulační úřady v USA, EU a dalších zemích o povolení nasadit očkovací látku i v této věkové skupině. Pokud evropský úřad použití vakcíny schválí, české úřady vakcínu samostatně povolovat nemusí, může se s ní začít rovnou očkovat ve chvíli, kdy bude dostupná v ordinacích dětských praktických lékařů.
Podle předsedy České pediatrické společnosti Jiřího Bronského je zatím otázka indikací pro pětileté a starší děti předčasná. „Česká pediatrická společnost je zatím ve fázi analýzy dostupných dat a nevydala žádné definitivní stanovisko,“ uvedl pro deník Echo24 Bronský s tím, že by nerad předjímal, jaké budou budoucí závěry. Některé státy už k očkování přistoupily i přes chybějící schválení regulačních úřadů, rozdíl je však například i v plošnosti očkování.
Zatímco na Slovensku už se mohou v této věkové skupině děti očkovat, v Izraeli k tomu přistupují pouze u dětí, kterým hrozí v případě nákazy vážné komplikace. Podle Bronského je každopádně správným krokem očkovací látku pro tuto věkovou kategorii předem naskladnit. „Vakcíny by měly být dostupné s určitým předstihem – tak, aby bylo možno je aplikovat ve chvíli, kdy to bude třeba,“ dodal Bronský.
Otázka očkování dětí stále vyvolává debaty mezi veřejností i odborníky. Ti se neshodují zejména na tom, zda v očkování dětí, kterým většinou nehrozí vážný průběh nemoci, převažují výhody nad možnými riziky. Například Velká Británie tak k očkování dětí ve věku 12 až 15 let přistupuje teprve v posledních dnech a to přes odpor britského výboru pro vakcinaci a imunizaci (JCVI), který naopak na počátku září uvedl, že zdravotní výhody plošného očkování jsou pro zdravé děti jen malé. Možná rizika vakcinace v této věkové skupině jsou podle JCVI také nízká, ale potenciálně závažná a stále se prověřují.
Naproti tomu Česká vakcinologická společnost zastává dlouhodobě jiný názor. Dala kladné stanovisko očkování dětí ve věku od 12 do 15 let, jak deníku Echo24 sdělil předseda České vakcinologické společnosti a také člen poradní klinické skupiny ministerstva zdravotnictví Roman Chlíbek, kladné stanovisko očekává i v případě očkování dětí od 5 do 11 let, až k tomu dostane vakcína schválení od Evropské agentury pro lékové přípravky.
Například senátorka a dětská lékařka Jitka Chalánková však vyzývá v otázce očkování dětí k opatrnému přístupu. „Nejsem jako pediatr odpůrce různých očkování, která děti potřebují. Ale v tomto případě bych velice zvažovala a postupovala podle principu předběžné opatrnosti a očkování v tuto chvíli rozhodně nedoporučuji. Není dostatek studií pro bezpečné použití těchto vakcín u dětí a vždy je potřeba vycházet z principu přiměřenosti, co se týká závažnosti onemocnění vzhledem k benefitu očkování,“ řekla deníku Echo24 Chalánková s tím, že jde stále o podmínečně schválené vakcíny k nouzovému použití a chybí například studie k posouzení dlouhodobých účinků.
Vakcínu od společností Pfizer/BioNTech plnohodnotně schválil v srpnu jako první Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), ovšem pouze pro lidi starší šestnácti let, pro mladistvé mezi 12 a 15 lety je stále schválena jen pro nouzové použití. V Česku je plně naočkováno už téměř 30 % dětí ve věku 12-15 let, tedy zhruba kolem 130 tisíc ze 450 tisíc v této věkové kategorii.