Babiš k pravici: Kdybyste nekradli, mohl jsem si užívat
Pokus o odvolání vlády
Lhář, agrobaron a ztělesnění nevídaného střetu zájmů. Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) si během sněmovního jednání o nedůvěře vládě vyslechl nevybíravou kritiku opozice. Sám vyčetl pravici, že ho zplodila. Kdyby prý pravicoví politici nekradli, mohl si v klidu užívat svých peněz. Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek připomněl Babišovi jeho nepravdivá tvrzení při hlasování o biopalivech, předseda ODS Petr Fiala doporučil jeho přesazení na jiné ministerské křeslo. Vládu naopak hájili premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). A uhájili. Koaliční kabinet nakonec po více než sedmi hodinách diskuzí hlasování o nedůvěře podle očekávání ustál.
Po více než sedmi hodinách mimořádné schůze se poslanci v úterý dostali k hlasování o vyslovení nedůvěry vládě. Jak se předpokládalo, opoziční TOP 09, ODS a hnutí Úsvit hlasy potřebné ke svržení kabinetu Bohuslava Sobotky nenašly. Pro pád vlády hlasovalo pouhých 47 poslanců, 105 jich bylo proti a 32 poslanců se zdrželo. Hlavním důvodem pro schůzi byl spor opozice s koalicí o podporu biopaliv.
Mimořádná sněmovní schůze o vyslovení nedůvěry vládě odstartovala ve 14 hodin a pokračovala zhruba do půl desáté večer. Svolali ji poslanci TOP 09, ODS a Úsvitu a největší pozornost věnovali kritici Sobotkova kabinetu jeho vicepremiérovi Andreji Babišovi. Ministr financí a majitel Agrofertu tu vystoupil po úvodních třech hodinách mlčení.
„Já jsem strašně rád, že jsem se stal středobodem sněmovny a hlavně opozice. Ale zapomněli, že vy jste mě zplodili. Vy, zkorumpovaná pravice. Vždyť já jsem byl váš volič,“ prohlásil ve sněmovně Babiš s tím, že kdyby pravice nekradla, tak si on mohl užívat svých peněz. Řekl přitom, že po něm v minulosti chtěl člověk z okruhu tehdejšího prezidenta Václava Klause milion eur za to, že hlava státu nebude vetovat zákon týkající se biopaliv.
Čtěte také: Babiš: Za biopaliva po mně chtěl Klausův člověk milion eur
Šéf hnutí ANO zároveň znovu připustil, že má střet zájmů: „Já jsem žádný střet zájmů nezneužil. Já si nezničím své jméno pro nějaké drobné. Pro mě jsou to drobné.“ Babiš zároveň vyčetl Miroslavu Kalouskovi jeho slova o tom, že jeho média nejsou svobodná. Zmínil také rozhovory, které v Lidových novinách a Mladé frontě DNES vyšly s opozičními politiky. Dodal, že mají více rozhovorů než on sám, i když oboje noviny vlastní.
Nikde jinde by tohle neprošlo, tvrdí Kalousek
Kalousek se nejdřív vrátil k hlasování o biopalivech z minulého týdne. Babiš se zdržel, když poslanci rozhodovali o pozměňovacím návrhu Karla Raise (ANO), který měl podporu i pro byznys Agrofertu po 30. červnu ukončit. Ministr financí se přitom odkázal na to, že disponoval neutrálním stanoviskem svého resortu. Šéf poslanců TOP 09 ale už minulý týden doložil, že to nebyla pravda a že i Babišovy finance chtěly daňové úlevy pro biopaliva ukončit.
Čtěte také: Babišův vlastní biogól: usvědčilo ho jeho ministerstvo
„Když to tedy shrnu, tak se nestalo nic jiného, než že ministr financí hlasoval v rozporu s odborným stanoviskem svého úřadu ve prospěch své soukromé firmy a pak o tom stanovisku ministerstva financí veřejně lhal na tiskové konferenci,“ uvedl Kalousek v úterý ve sněmovně.
„Já si neumím představit zemi, kde by tohle mohlo ministrovi projít. A neumím si představit předsedu vlády, který by nereagoval na něco takového, co ten jeho ministr provedl. Tady ovšem pan premiér pokrčí rameny a řekne: Hlavně abychom s vaničkou nevylili i dítě. Máme za to, pane premiére, že tím dítětem myslíte svůj zájem býti premiérem, který vyměňujete s panem ministrem financí za toleranci, když už ne podporu, jeho soukromých ekonomických zájmů,“ pokračoval šéf poslanců TOP 09.
Fiala: Ať je Babiš ministrem práce nebo kultury
Předseda ODS Fiala navrhl zase premiérovi Sobotkovi, aby Babiše ve vládě přesadil na jiné ministerstvo. A aby se také ideálně důsledně oddělilo podnikání Agrofertu od státu. „Jedna možnost je, že pan ministr Babiš změní resort. Nebude ministrem financí, nebude ministrem průmyslu a obchodu, nebude ministrem zemědělství, ale bude třeba ministrem – já nechci panu premiérovi radit – práce a sociálních věcí, kultury, zahraničí nebo něčeho, kde se nebude dostávat do tohoto permanentního střetu zájmů,“ zmínil Fiala.
„A ta druhá varianta – a nejlepší by bylo, kdyby se to stalo dohromady – je, že se důsledně oddělí činnost firmy Agrofert od státu. A to tak, že Agrofert ani jeho dceřiné společnosti se nebudou hlásit do výběrových řízení státu a jeho organizací včetně státních firem, že Agrofert nebude čerpat národní dotace ani investiční pobídky a že vláda nebude psát zákony určené na míru několika společnostem, které – a jaká náhoda! – především vyhovují holdingu Agrofert,“ dodal šéf ODS.
Čtěte také: ‚Z nuly na 1,5 miliardy. Agrofert na vládě vydělává‘
Šéf ODS Fiala: Premiér má dát Babišovi nůž na krk
Sobotka: Vládě dali sílu lidé ve volbách
Premiér Bohuslav Sobotka obhajoval svoji vládu v dlouhém projevu. Ústřednímu tématu celé mimořádné schůze, střetu zájmů vicepremiéra Andreje Babiše, se ale ministerský předseda zcela vyhnul.
„Tato vláda je založena na výsledku voleb. Tato vláda je založena na rozhodnutí občanů, těch, kteří na podzim roku 2013 přišli k volbám do Poslanecké sněmovny, těch, kteří byli nespokojeni, nebo naopak byli spokojeni s vývojem v naší zemi do října roku 2013. A tito občané ve volbách rozhodli o tom, kdo má jakou sílu v této Poslanecké sněmovně,“ řekl poslancům Sobotka.
Schwarzenberg: „Nejde tady o pět miliard, které se někam odkloní. V této zemi už bylo tolik šlohnuto, že očividně na pěti miliardách už nezáleží. Tady jde o něco jiného. O to, že naše demokracie tímto ztrácí oprávněně důvěru voličů a občanů.“
Podle něj právě vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL odráží výsledky voleb a vůli lidí. „Co nám usnadnilo dohodu po volbách? Byl to fakt, že jsme nebyli ve vládě. Nebyli jsme ty předcházející roky ve vládě, nenesli jsme vládní odpovědnost. A proto jsme se mohli dívat podobně kriticky na to, co se ve vládě České republiky odehrávalo za Petra Nečase nebo za jeho předchůdců,“ dodal, proč se strany rozhodly pro spolupráci. A doplnil, že k současné vládě neexistuje alternativa.
Mezi řečníky vystoupil i předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Také on se vrátil k biopalivům. „Nejde tady o pět miliard, které se někam odkloní. V této zemi už bylo tolik šlohnuto, že očividně na pěti miliardách už nezáleží. Tady jde o něco jiného. O to, že naše demokracie tímto ztrácí oprávněně důvěru voličů a občanů,“ řekl ve sněmovně. „Zde máme příklad strany (ČSSD – pozn. red.), která dnes podporuje velkokapitalistu, který opravdu bezostyšně obírá stát formou, která je opravdu pozoruhodná. Mluvilo se o tom, že tu dochází ke střetu zájmů. Tuto fázi už bohužel máme za sebou,“ doplnil Schwarzenberg s tím, že v současné fázi už se politika ministerstva financí slaďuje se zájmy firmy Andreje Babiše.
Opoziční ODS, TOP 09 a Úsvit už před začátkem schůze připouštěli, že dostatek hlasování na vyslovení nedůvěry vládě nemají. Z potřebných 101 hlasů jich mohli dát dohromady jen necelou polovinu. Komunisté jako další opoziční strana předem deklarovali, že pravicovým stranám ve stvržení vlády asistovat nebudou, protože v řadě bodů plní i jejich program. A nedůvěru vládě odmítli vyjádřit také vyděděnci z Úsvitu – Tomio Okamura a Radim Fiala.