Nemluví, 'paří'. Šestileté dítě ovládá technologie lépe než dospělý
Děti digitálního věku
Šestileté děti jsou více obeznámené s novými technologiemi než lidé ve věku 45 až 49 let. Vyplývá to z rozsáhlého výzkumu britského regulačního úřadu pro média a telekomunikaci Ofcom.
Dříve, než si dokáží zavázat tkaničky, britské děti ovládají tablety, mobilní telefony nebo sociální sítě. Ofcom testoval 800 dětí a 2000 dospělých, přičemž si všímal hlavně toho, jak sebevědomě si člověk počíná s tablety, chytrými hodinkami, mobilními aplikacemi nebo internetem, informuje britský list The Guardian.
Skóre dětí ve věku 6 až 7 let bylo 98. Skóre lidí mezi 45 a 49 bylo o dva body horší. Vrcholem technologické gramotnosti je podle průzkumu čtrnáctý a patnáctý rok života, v dospělosti postupně upadá.
Polovina všech dospělých tvrdí, že toho o tabletech nebo aplikacích ví hodně. Zároveň polovina dospělých netušila, co jsou chytré hodinky nebo chytré brýle od Google.
Zatímco v minulosti byla tradiční představa o pubertě spojená s neustálým telefonováním, dnešní děti a mladí lidé hlas během komunikace téměř nepoužívají. U puberťáků mezi 12 a 15 lety zabírá telefonování jen 3 procenta jejich veškeré komunikace. Zato jsou neustále online, posílají smsky nebo vzkazy na Facebooku. „Děti milénia ztrácí hlas,“ píše se ve zprávě Ofcomu.