Ke dvěma zabetonovaným mrtvolám ještě třetí vražda

Další případ vražedné dvojice

Ke dvěma zabetonovaným mrtvolám ještě třetí vraždaNOVÉ
Vražedná pistole Foto: Foto: wikimedia commons
1
Domov
Sdílet:

Napřed zakopali dvě mrtvoly ve stodole na Nymbursku, pak svého komplice zastřelili tak rafinovaně, že to policisté dlouho považovali za sebevraždu. Nyní míří „betonoví vrazi“ znovu k soudu.

Nyní znovu obžalovaní podnikatelé Josef Šimek a Václav Štork svého komplice Petra Zikmunda požádali, aby jim sehnal pistoli, kterou si spolu vyzkoušejí. Ve skutečnosti se ale potřebovali zbavit nepohodlného svědka, který věděl o jejich předchozích vraždách a krácení daně v řádu desítek milionů. Dvojice, která podle letošního verdiktu pražského městského soudu spolupracovala na likvidování obchodních partnerů i společníků, se ve stejné soudní síni tak schází u další kauzy.

„Nový případ je s vraždami z let 2003 a 2008 propojený právě osobami těchto pachatelů,“ řekla Echo24 mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci.

Šedesátníka Šimka přivezla dnes vězeňská ostraha na invalidním vozíku, Štork přišel v saku, s kufříkem se usadil na lavici obžalovaných a dožadoval se sluchátek.

Žaloba uvádí, že Šimek se Štorkem zlikvidovali i třetí nalezenou oběť, kterou byl právě jeden z jejich kompliců, Petr Zikmund. Ten jim podle státní zástupkyně v létě 2010 sehnal pistoli s vypilovaným sériovým číslem. Podle spisu ho pod záminkou, že zbraň potřebují vyzkoušet, obžalovaní vylákali na okraj Prahy, na pole nedaleko zahrádkářské kolonie v Letňanech.

Tam Zikmunda nejprve požádali, aby z pistole vystřelil. Když Zikmund vyzkoušenou zbraň předal Štorkovi, dotyčný ho z bezprostřední blízkosti zastřelil ranou do spánku. Jelikož ze stejné zbraně pálil i zabitý muž, na jeho oblečení a rukou uvázly povýstřelové zplodiny. Kvůli nim také policie nejprve smrt uzavřela jako sebevraždu. Teprve při zkoumání dalších trestných činů skupiny Šimek a spol vyšetřovatelé zjistili, že střílet mohl někdo jiný.

Šimek a Štork se prý obávali, že by zavražděný mohl prozradit trestné činy, po kterých jim pomáhal zamést stopy. Šimek se během dnešního líčení hájil tím, že zavražděný muž o jeho činnosti, „ať byla jakákoli“, vůbec nic nevěděl. Štork protestoval proti tomu, že se žaloba opírá o výpověď policejního provokatéra.

V dubnu byl Šimek nepravomocně odsouzen ke 12 letům za vraždu a Štork ke třem letům odnětí svobody za nadržování. Doposud byla obžalovaným prokázána vražda česko-švýcarského atomového fyzika Františka Ryse, kterého Šimek zastřelil v jeho pražském bytě, když mu akademik odmítl prodat lukrativní pozemky v pražských Holešovicích. Ty později získala skupina desetkrát levněji od jeho bratra, když byl Čechošvýcar prohlášen za nezvěstného.

Také Michaelu Synkovou, která sloužila v jedné ze Šimkových firem jako bílý kůň při obchodech s pohonnými hmotami, zastřelili pachatelé z bezprostřední blízkosti. Poté ji zabalili do igelitu, spacího pytle, a zabetonovali na statku v Záhornicích na Nymbursku. Tady pohřbená těla Synkové a Ryse objevila policie na podzim roku 20013. Vraždu Synkové však soud pachatelům v dubnovém rozsudku neprokázal.

Šimkovi a Šrámkovi hrozí za třetí vraždu 15 až 20 let vězení nebo výjimečný trest. Předsedkyně senátu Marie Marková avizovala, že v novém případu zřejmě rozhodne až po pravomocném rozsudku v první kauze.


 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články