Když se na Oxfordu nedíváte do očí, jste rasista. Výjimku dostali autisté
Praktiky na Oxfordu
Univerzita v anglickém Oxfordu se dostala do problémů kvůli vlastním pravidlům. Elitní britská univerzita má totiž svá politicky korektní nařízení, jejichž účelem je omezit údajnou rasovou nesnášenlivost. Teď se ovšem sama dostala kvůli tomu do konfliktu se studenty, jimž zdravotní znevýhodnění neumožňuje se jimi řídit. O událostech informoval britský server The Telegraph.
Univerzitní orgán zabývající se rovností a diverzitou v nedávném newsletteru zaslaném studentům připomenul, že vyhýbání se očnímu kontaktu může být pokládáno za rasovou „mikroagresi“ a vést až k mentální poruše. Mezi další podezřelé způsoby chování bylo „dozorčím“ orgánem zařazeno „nepřímé mluvení na lidi“ nebo tázání se, odkud student jiné barvy pleti „původně“ pochází.
Avšak autoři zmíněných nařízení si neuvědomili, že některými pravidly se nemohou řídit někteří studenti se zdravotním znevýhodněním, například autismem. Autisté totiž mají problém například právě s očním kontaktem s jinou osobou. Politicky korektní univerzita se tak sama stala politicky nekorektní a hned to schytala.
Poté, co se vzedmula vlna kritika proti těmto údajně k autistům necitlivým radám, se Oxford kál a omluvil se. „Oxford si hluboce cení a podporuje studenty i personál s postižením, včetně autistů nebo těch s poruchou sociálního chování,“ uvedla univerzita na svém Twitteru.
Jak upozorňuje The Telegraph, mimo problémů se zdravotně znevýhodněnými, je univerzita obviňována, že vytváří takzvanou „generaci sněhových vloček“ (snowflake generation). Jedná se o mladé lidi stávajícího desetiletí, kteří jsou vnímáni jako méně odolní a přespříliš citliví, než byly předchozí generace.
Doktorka Joanna Williamsová z Univerzity v Kentu označila „antirasistická“ pravidla na Oxfordu za „naprosto směšná“. „Lidé jsou v podstatě obviňováni ze zločinných myšlenek. Jsou obviňováni, že mají nesprávné myšlenky podle toho kam se můžou a nemusí dívat,“ řekla Williamsová pro The Telegraph. Proti pravidlům v univerzitním newsletteru se ohradilo také mnoho studentů na sociálních sítích.
Joseph, this is just discrimination against autistic people. One sign of autism is avoiding eye contact. How dare Oxford be so insensitive. https://t.co/wDj6VtCb8b
— David M. Davis (@SSG_Davis_Ret) 25. dubna 2017