Švýcarský právník: Navrhuji první mezinárodní dohodu o právech robotů
Umělá inteligence
Realita Čapkova R.U.R. je možná blíž, než si myslíme. Podle švýcarského právníka Sébastiena Fantiho je načase, aby společnost přijala mezinárodní dohodu, jež bude chránit práva robotů. Dohoda má však chránit i lidi. Sám podobnou úmluvu navrhl a představil na konferenci v Šanghaji. Informuje o tom švýcarský The Local.
Fanti upozorňuje na možné následky každodenního používání robotů. Za příklad dává auta bez řidiče. „Pokud si algoritmus musí vybrat mezi zabržděním a zabitím nepřipoutaného řidiče nebo zabitím chodce na přechodu, co udělá?“ ptá se právník Fanti. Právě Švýcarsko je lídrem v rozvoji vozidel bez řidiče, město Sion v kantonu Valais je jedním z prvních míst na světě, kde zkouší i autobusy bez řidiče.
Sébastien Fanti proto navrhl mezinárodní dohodu, která má chránit práva robotů i lidí. Představil ji na Lexingské konferenci v Šanghaji, kde právníci z celého světa diskutují o právních důsledcích využívání robotiky a umělé inteligence. Mezinárodní dohoda má „standardizovat pravidla na světové úrovni, protože roboti vyrobení v Číně se mohou používat na celém světě“.
Čapek už v roce 1920 v díle R.U.R. varoval před nadvládou techniky a dal světu pojem „robot“. Od té doby, za necelých sto let, udělalo lidstvo takové pokroky v rozvoji umělé inteligence, že by se Čapek nestačil divit. Podle právníka Fantiho, který sám vlastní robota, mnozí lidé už nevnímají některé roboty jako stroje či věci, vykazují totiž „velkou míru autonomie“.
Musíme se tak podle švýcarského právníka nové situaci přizpůsobit a přijmout mezinárodní úmluvy, které by jasně definovaly vztah mezi lidmi a roboty. Nejde však jen o práva lidí, Fantiho trápí i naše chování k robotům.
„Myslím se, že za deset let zaznamenáme první případy zneužívání robotů. Musíme tak přijmout příslušné zákony, jinak nastane zmatek,“ řekl Fanti.